Nezapomínejme na toho nejdůležitějšího vítěze voleb

Krajské volby mají jednoho vítěze, o kterém se příliš nemluví. Totiž voliče, kteří přišli v překvapivě velkém množství.

Komentář Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání hlasovacích lístků ve volební místnosti

Ke krajským volbám letos dorazilo o 5 procent více voličů než v roce 2016 | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Možnost rozhodovat o krajské vládě využilo přes 2 miliony 760 tisíc občanů, což je takřka 40 procent ze všech oprávněných voličů. Tedy o 5 procentních bodů víc než před čtyřmi lety. Je to druhá nejvyšší účast v historii krajských voleb, mírně za rokem 2008, kdy Jiří Paroubek (tehdy ČSSD) vyhrál vše s kampaní proti poplatkům ve zdravotnictví. To je úctyhodné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Nezapomínejme na toho nejdůležitějšího vítěze voleb

Důležitější než statistika je výjimečný kontext: nákaza novým typem koronaviru zamávala na jaře s celou společností a její opětný nástup po prázdninách zase budí obavy. Jistěže bylo ve volebních místnostech vše zařízeno tak, aby se nikdo nenakazil, určitě bylo dobré, že lidé mohli volit na drive-in stanovištích a do zvláštních přenosných uren.

Ale je možné se divit úzkosti a nejistotě, když stoupá počet nově nakažených, hospitalizovaných i úmrtí? A to není zrovna rozpoložení na to jít k volbám, natož k volbám krajským, méně atraktivním, než je hlasování o složení sněmovny a tedy o vládě, anebo o prezidentovi.

Protože nemáme průzkumy pořizované při odchodu z volebních místností, nevíme, jestli byli opatrnější starší lidé a zůstali doma – ANO získalo o 70 tisíc hlasů víc než před čtyřmi lety, ale ČSSD a KSČM jich 380 tisíc ztratily. Piráti se spíše mladším elektorátem si polepšili o téměř 300 tisíc hlasů.

Právě kvůli mimořádným okolnostem koronavirovým je celková účast naprosto výjimečná a je na místě všem voličům poděkovat.

A co politici?

S rozdanými kartami už se čile hraje. Někde jednání o koalicích dokonce skončila za pár hodin dohodou o krajské vládě.

Dopady na celostátní politiku a na už začínající kampaň před volbami do sněmovny v říjnu 2021, se nepochybně dostaví. Aktuální opoziční optimismus a řeči o spojování, ještě projdou tvrdými testy. Hnutí ANO jako opětný volební vítěz určitě jen tak nepustí taktovku z rukou.

Politolog Balík: Pro KSČM armagedon, pro ČSSD katastrofa s jedinou šancí – předvolební koalice s ANO

Číst článek

Ale jedna věc je jasná: ČSSD a KSČM, jako koaliční a tichý člen vlády, dostaly výprask. Je tak zřejmé, že je to důsledek právě jejich vládního angažmá, a že budou muset spolupráci s Andrejem Babišem (ANO) znovu vážně posoudit. Na dlouhé manévrování přitom není moc času, pokud se nechtějí odsoudit k mimosněmovní nicotě.

Komunisté se sejdou na volebním sjezdu v listopadu, sociální demokraté mají vrcholné jednání v lednu.

Odpůrci vládní spolupráce v obou stranách mají po ruce nové silné argumenty a třeba v sociální demokracii jistě nebudou čekat až do nového roku.

Andrej Babiš přitom potřebuje partnery na potírání nákazy, schválení rozpočtu na rok 2021 s plánovaným velkým schodkem, na zrušení superhrubé mzdy a snížení daní.

Takže ty „druhořadé“ krajské volby nakonec ovlivní nejen podobu krajských vlád. A voliči v přímém přenosu uvidí, jak důležité jejich hlasy byly.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme