Déjà vu na bělorusko-polské hranici?

To, co se teď děje na hranicích Běloruska s Polskem, připomíná události na nádraží v Budapešti v roce 2015. Také tam uvízly tisíce uprchlíků z arabských zemí. Také tam byli mezi nimi převážně mladí muži. A i tam všichni skandovali, že chtějí do Německa. Nastoupit do vlaků, které tam z budapešťského nádraží Keleti odjížděly, jim ale maďarská policie bránila s odůvodněním, že Maďarsko respektuje Dublinskou úmluvu a oni nemají vízum.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina žen na bělorusko-polské hranici se snaží zahřát u ohně

Skupina žen na bělorusko-polské hranici se snaží zahřát u ohně | Zdroj: Reuters

Jinak se o ně ale nepostarala vůbec, a kdyby nebylo kancléřky Angely Merkelové, která jim otevřela německou hranici, tábořili by tam snad dodnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lída Rakušanová: Déjà vu na bělorusko-polské hranici?

Na rozdíl od současného Běloruska, kam cestovní kanceláře z Blízkého východu dopravují migranty letadly s turistickými vízy v pasech, aby je ozbrojenci Alexandra Lukašenka eskortovali na polskou hranici a už je nepustili zpátky, byli v jedné ze zemí Evropské unie, která na svých hranicích se Srbskem sice už tenkrát stavěla plot, ale teoreticky v ní mohli zažádat o azyl a ochranu.

Jedna podobnost se tu ale zrodila už tehdy, ovšem nikoli s Lukašenkem. Viktor Orbán využil následující roky k tomu, aby nahnal obyvatelstvu strach, že uprchlíci jsou nebezpeční a Maďarsko jim nehodlá pomáhat. Což postupně okopírovaly vlády celé visegrádské čtyřky.

Imigrační politika

A jak řekl reportér polského rozhlasu Jakub Medek portálu Seznam Zprávy, je současná krize na bělorusko-polských hranicích pro polskou vládu, jejíž popularita začala klesat, „politickým darem z nebes“. Může lidem ukázat, že jedině strana Právo a spravedlnost je schopná zachránit je před „strašákem v podobě migranta, který je okrade a bude brát sociální dávky“.

Krize u hranic se polské vládě hodí. Migrace odvrací pozornost od skandálu s potraty i od obří inflace

Číst článek

Faktem je, že polská vláda sice vyzývá Brusel co chvíli, že krizi je třeba řešit společně. O konkrétní pomoc ale zatím nepožádala, ačkoliv jí to Evropská komise několikrát nabízela. Ať už v podobě agentury Frontex, azylového úřadu EASO nebo Europolu. Všechny tyto instituce jsou připraveny Polsku pomoci s registrací uprchlíků, se zpracováním jejích žádostí o azyl i v boji s mafiemi pašeráků lidí.

Mluvčí polské vlády má sice pravdu, když říká, že když Polsko pustí migranty do země, riskuje, že mu zůstanou na krku. Příklad Itálie, Řecka nebo Španělska je v tomto směru výmluvný víc než dost. Zrovna tak má něco do sebe i argument, že rozebíráním uprchlíků podněcuje Evropa ilegální migraci a podporuje převaděčskou mafii.

Právě proto nezbývá ale členským zemím Evropské unie, pokud nechtějí ztratit tvář, nic jiného než se konečně dohodnout na racionálním konceptu společné imigrační politiky a konsekventně ho dodržovat.

Lidem, prchajícím před válkou nebo pronásledovaným z politických či etnických důvodů, je humánní poskytnout ochranu. Ale zrovna tak legitimní je vybrat si z ekonomických migrantů ty, jež ta která země potřebuje.

A to nikoli až poté, co se ilegálně dostanou do EU, nýbrž zásadně jen předem, přes konzulární oddělení v místě jejich bydliště. Pak by Lukašenko a spol. neměli šanci.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Lída Rakušanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme