Výbuch na Krymu. Jde o provokaci, nebo protest proti ruskému panování?

Nejméně 19 mrtvých a několik desítek zraněných si podle předběžné bilance vyžádal výbuch na střední průmyslové škole ve městě Kerč na anektovaném Krymu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch ve střední průmyslové škole ve městě Kerč na anektovaném Krymu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Uvedla to agentura Kryminform s odvoláním na zdravotníky a s ní i další ruská média. Na místě zasahovali sanitky, hasiči i policisté.

Jak se útok vlastně odehrál, není v tuto chvíli úplně jasné. Některá svědectví hovoří o tom, že po budově školy se před explozí mělo pohybovat až několik samopalníků a výbuch neměl být jeden, ale možná až čtyři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář

Na druhé straně teorie jednoho útočníka má také své opodstatnění: Podezřelý z útoku na školu v krymské Kerči patrně spáchal sebevraždu a jednalo se o studenta školy, osmnáctiletého Vladislava Rosljakova.

To tvrdil premiér Autonomní republiky Krym Sergej Aksjonov v televizním vysílání zpravodajské stanice Rossija 24. Ruská státem financovaná propagandistická televize Russia Today také mluví o hromadné střelbě v chodbách školy.

Jak to bylo doopravdy, je v tuto chvíli těžké odhadnout. Faktem je, že nálož byla zřejmě hodně silná, protože způsobila destrukci několika zdí a kromě mrtvých a zraněných ruské úřady mluvily i o 15 pohřešovaných, kteří mohli zůstat pod troskami.

Ruská policie ale pátrala také po plavovlasém chlapci v zelené bundě a světlých džínsách, který se v kritických okamžicích pohyboval kolem školy.

Objednavatelé zločinu

Útok ve škole na Krymu. Explozi bomby a následnou střelbu jednoho ze studentů nepřežilo 19 lidí

Číst článek

Během středy jsme se dočkali i prvních oficiálních ruských reakcí. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova úřady nevyloučily, že se jednalo o teroristický čin, a tuto verzi prošetřují.

„Příčinou byl výbuch podomácku vyrobeného výbušného zařízení,“ řekl novinářům zástupce velitele Ruské národní gardy Sergej Melikov a dodal, že jednotky na místě zasahují podle pokynů týkajících se likvidace následků teroristického útoku. Soustrast i ochotu pomoci už vyjádřili prezident Putin, předseda Státní domy Volodin a moskevský primátor Sobjanin.

Pokud jde o ruská oficiální místa, jsou tedy první reakce zdrženlivé. Otázkou je, jak se budou vyvíjet další spekulace o možných inspirátorech tohoto hrůzného činu.

I když zatím nic podobného nezaznělo, jistě také s vědomím, že třeba na amerických školách různé úrovně dochází k vražedným útokům z rukou spolužáka poměrně často a nejednou s ještě strašlivějšími následky, ruským úřadům se mohou nabízet hned dva možní objednavatelé tohoto zločinu: ukrajinské tajné služby, usilující o provokaci, anebo organizace krymských Tatarů, kteří s ruským panováním na krymském poloostrově rozhodně spokojení nejsou.

Pevně doufejme, že podobnému svodu ruská nejvyšší místa nepodlehnou a přinejmenším se pokusí tento případ vyšetřit co nejobjektivněji.

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme