Levné politické body pro Chovance a spol.: jeden uprchlík za jednu Nutellu

Česko by chtělo lepší prací prášky a pomazánky, jeho evropští partneři méně migrantů. Dvě věci spolu zdánlivě nesouvisí, a přece představují opačné póly stejného nepochopení mezi západní a východní Evropou.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblíbená pomazánka Nutella

Oblíbená pomazánka Nutella | Foto: Allison Hare | Zdroj: Flickr.com

Milan Chovanec je muž silných slov a slabého citu pro diplomacii. Nejnovější argument pro toto tvrzení zazněl ve čtvrtek v Radiožurnálu. „Ani jedna evropská země neplní systém kvót a Evropská komise se pouze rozhodla, že ti, kteří vzali pod jedno procento povinného počtu, jsou viníci, a ti, kteří vzali dvě procenta, viníky nejsou. Toto je Kocourkov největšího rozsahu," prohlásil ministr vnitra.

Z Libye za tři dny připlulo téměř 5 tisíc migrantů, míří opět do Itálie

Číst článek

Silná slova na adresu Evropské unie jsou součástí středoevropského politického folklóru a za zmínku stojí pouze kvůli jejich načasování (za které, ve vší férovosti, ministr Chovanec nejspíš nemůže). Pouhé dva dny před ním představili jeho kolegové z ministerstva zemědělství totiž výsledky průzkumu, který potvrdil dvojí kvalitu výrobků na českém a německém či rakouském trhu. Výsledky mají posloužit k jednání ministrů zemědělství Evropské unie.

Souvislost mezi pracím práškem Persil a uprchlíky nemusí být na první pohled zřejmá, oba ale přestavují opačné póly toho samého nepochopení mezi západem a východem Evropské unie.

Anomálie

Pohled západních zemí na problém tmavší Nutelly shrnula ve svém prohlášení nedávno Evropská komise - důkazy, které obdržela od 21 států, podle ní v tuhle chvíli nepoukazují na vážné trhové anomálie.

Je to technický pohled bez emocí na problém, jehož podstata se nachází jinde. Čechům, Polákům i Bulharům pochopitelně vadí, že jejich prací prášek obsahuje míň aktivních látek než ten německý. Ještě víc ale vadí zpráva, kterou výrobci v slabších kuličkách předávají - nestojíte nám za stejnou kvalitu.

Z druhé strany je emocí naopak hodně, ať už jde o mazání chleba, prací prostředky nebo migranty. Nedávna kauza burkiny ukazuje, jak těžké je do velice homogenních zemí přijmout jinou kulturu a jak moc jde spíš o otázku vnitřního přesvědčení než bezpečnosti (minimální společnou shodu lze najít v tom, že dlouhé plavky nikoho neohrožují).

Faktem ale je, že jižní a západní země Evropské unie nadšení z migrace po Češích nežádají. Sami ho nemají mnoho. Stejně tak ani nežádají, aby Česko ohrožovalo svou bezpečnost - země si má možnost migranty vybrat a prověřit je. Problém, který Češi momentálně se svými evropskými partnery mají, vznikl kvůli tomu, že Česko už rok nenabídlo žádnou pomoc zemím, do kterých proudí tisíce migrantů a které mají reálný problém situaci zvládat. Z pohledu zvenčí tak východní část EU křičí, že chce pomoci s pomazánkami, není ale ochotná pomoct se zástupy lidí.

Kocourkov

Je velká škoda, že západní země EU nevidí příležitost nasbírat levné politické body u svých východních partnerů tím, že podpoří jejich boj za kvalitnější výrobky. Stejně tak je ale škoda, že Česko není ochotné nasbírat levné politické body u svých zahraničních partnerů tím, že zmírní rétoriku.

Před volbami, ve kterých jde ČSSD o hodně, to není lehké. Zkušenost slovenského Smeru z poslední volební kampaně v roce 2016 - jež do velké míry postavil na strašení uprchlíky a v níž výrazně utrpěl - ale ukazuje, že voliče trápí spíš jiné, palčivější problémy.

Kvóty? Neobhajitelné se těžko hájí

Číst článek

Země rok předtím přijala 149 migrantů. Zhruba polovina z nich se po čase rozhodla vrátit domů, zbytek získal azyl a na Slovensku dnes žije 71 migrantů (plus dvě narozené děti) bez větší pozornosti nebo pozdvižení veřejnosti. Loni země přijala 16 žen a dětí ze Sýrie, do konce roku plánuje přijat zhruba stejný počet. Opět bez větších protestů či reakcí. Voliče mnohem víc trápí korupce nebo platy. 

Uprchlíci a Nutella jsou dvě odlišné věci. Ministerstvo vnitra a zemědělství jsou dva odlišné úřady, vedené dvěma odlišnými stranami. Očekávat, že budou navzájem ladit své postupy, je do jisté míry naivní. Pokud ale Česko chce od svých evropských partnerů více pochopení pro věci, které ho pálí, bude muset nejspíš převzít část jejich pragmatismu a položit si otázku, zda není dobré chápat o něco víc problémy, jež trápí je. 

A ministr Chovanec má pravdu - Kocourkov tu někde rozhodně je. Otázkou ale je, zda ho vidí na správném místě.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme