Jak bude vypadat Rusko po Putinovi?

Ruští odborníci, kteří spolu před pár dny debatovali o budoucnosti „Ruska po Putinovi“, se v řadě bodů shodli skoro jednomyslně. Rusko nemá absolutně žádné zkušenosti s fungující demokracií. Země proto není připravena k nějaké klasické lidové revoluci.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko se v rámci propagandy vykresluje jako oběť, která byla nucena se bránit (ilustrační foto)

Rusko se v rámci propagandy vykresluje jako oběť, která byla nucena se bránit (ilustrační foto) | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Téměř čtvrtstoletí Putinovy vlády, která postupně vyloučila prakticky jakoukoli svobodnou celospolečenskou diskusi, musíme násobit i faktem, že nějaké důkladné demokratické mechanismy nakonec nevznikly ani během polovičatých reforem z dob Gorbačovovy perestrojky, o předešlém sovětském období nemluvě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Jak bude vypadat Rusko po Putinovi?

Kromě jak už řečeno nerealizovatelného scénáře všelidové demokratické revoluce jsou tu k dispozici ještě přinejmenším dva hypotetické projekty.

Ten první by předpokládal významné angažmá zahraničních emigrantských center a návrat takových osobností jako je třeba šachový velmistr Garri Kasparov či bývalý majitel těžařské společnosti Jukos Michail Chodorkovskij.

Problém je ovšem v tom, že takoví lidé se v Rusku samotném velké oblibě netěší a jen stěží by si zjednávali důvěru mas.

Třetí scénář je ještě fantastičtější. Ve washingtonské debatě ho přibližuje Vladislav Inozemecev: „Tato eventualita, která se poslední dobou tu i onde probírá, spočívá ve vítězství Ukrajiny v aktuální válce a následné využití ukrajinských armádních sil, které by pomohly nějak změnit vnitřní situaci v Rusku. To je ale podle mého soudu absolutně nerealistické,“ míní tento expert.

A má jistě naprostou pravdu: zaprvé Ukrajina ještě ani zdaleka nevyhrála a zadruhé bude mít po konci války docela jiné starosti než nastolování nějakých příznivějších poměrů v zemi agresora.

Přeskupení současných elit

Podle Inozemceva je nejpravděpodobnějším scénářem postputinského fungování Ruska přeskupení současných elit, k němuž dojde, až Putin z jakéhokoli důvodu odejde z politiky sám, anebo se tak stane v důsledku nefalšovaného palácového převratu.

Putin dělá z Ruska Severní Koreu. Tato rakovina se může přenést i do dalších zemí, říká analytik Votápek

Číst článek

Přímo uvnitř těchto elit je totiž stále větší množství lidí, kteří se současným směřováním Ruska spokojeni nejsou.

A právě na tohle by se měl připravit i Západ, podobnému vývoji případně napomoci, ale především promyslet vlastní taktiku a strategii postupu, až se tak stane. Tahle vize jistě není nejsympatičtější z myslitelných, zato je nejpravděpodobnější.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme