Televizní vševěd potřebnou změnu nepřinese

Pozdvižení, které zavládlo po oznámení sebestředného televizního baviče, že se rozhodl založit politickou stranu, dobře ilustruje bezradnost, s níž přihlížíme politickému dění.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v pravidelném pořadu v televizi Barrandov

Jaromír Soukup účinkuje pravidelně v pořadu Týden s prezidentem | Zdroj: Pražský hrad

Na pováženou jsou už snahy provozovat politiku coby podnikatelskou aktivitu za účelem zisku, natož takovýto pokus o veřejnou seberealizaci, kdy se někdo míní provozováním politiky předvádět a bavit.

Jaromír Soukup oznámil založení politického hnutí. ‚Byly to fámy,‘ komentoval kandidaturu do parlamentu EU

Číst článek

Alarmující je, že se už několik politologů a komentátorů vážně zamýšlí, co to udělá s politickou scénou.

Budiž řečeno, že smyslem politiky je služba veřejnosti a vše ostatní je politický nešvar. Voličům by mělo být podezřelé už to, že se jim místo programu, jak organizovat společnost, aby dobře fungovala, nabízí někdo, kdo o sobě tvrdí, že je zosobněním požadovaného řešení.

Místo toho, aby politické strany generovaly politické osobnosti, sledujeme stále častěji, jak se jednotlivci s přebujelým egem obklopují ad hoc vytvářenými politickými stranami.

Demokratický restart

Třeba je to tím, že v krizi volič poptává krizového manažera a zavedené strany ho nenabízejí, neboť nejsou ochotny přiznat existenci krize, kterou navíc zpravidla mívají na svědomí.

Ať je to jakkoli, strany, které stojí a padají s charismatickým vůdcem, jsou stranami na jedno použití. Jde o firmy bez historie, nabízející zboží bez záruky, jež není kde reklamovat, zjistí-li se, že je vadné.

Kupodivu v tomto smyslu vyjde na stejno, zda se o hlasy voličů uchází solitér s protirežimní anebo s prorežimní rétorikou. V prvním případě hrozí chaos, ve druhém stagnace.

Naděje, že politika nebude privatizována zámožnými podnikateli anebo narcisy, spočívá v tom, že se už dnes stranám nedostává členstva. Ambiciózní šéfové se nemají kým obklopit, takže vznikají titěrná společenství, jež většinu své energie vydají na sebeprezentaci a politický marketing a politiku spíše naivně glosují, než by ji dělali, což lidé dříve nebo později prokouknou.

Demokratický restart, který politika potřebuje, přijde spíše zdola než shora. Nebude to vůdce, který vytvoří silné hnutí, přinášející potřebnou změnu. Bude to naopak.

Na začátku bude silné lidové hnutí za potřebnou změnu, které vygeneruje své politické vůdce. A je velice nepravděpodobné, že vygeneruje šlechtice, piráta anebo televizního vševěda.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme