Luboš Palata: Přijetí eura. Způsob jak pomoci sobě, i Evropské unii

Česká národní banka přestala držet korunu na nesmyslně podhodnocené úrovni 27 korun za euro, kurz se během příštích pár měsíců ustálí na pozici odpovídající výkonu české ekonomiky a padne tak poslední reálný důvod, proč by Česká republika nemohla přijmout euro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luboš Palata | Foto: Radko Kubičko | Zdroj: Český rozhlas

Problémem je, že v minulých deseti letech vytvořili čeští politici v čele s Václavem Klausem a Občanskou demokratickou stranou mnoho umělých důvodů, které dnes především mentálně brání Čechům se podívat na problém přijetí eura skutečně reálně.

I po zvážení všech komplikací a problémů by bylo pro Čechy přijetí eura velkým krokem k plnému zapojení České republiky do Evropské unie a zreálnění posledních deformací, které v Česku přežívají nejen z dob, kdy jsme nebyli v Evropské unii, ale dokonce z časů, kdy tu byl komunismus.

Protože i díky nepřijetí eura tu stále přežívá komunistický systém, kdy jsme se kdekoli za hranice na západ od nás cítili jako žebráci, ale doma jsme si jakžtakž žili. Je s podivem, že tento systém se udržel i 25 let po pádu totality a její uzavřené ekonomiky a ještě více s podivem je to, že nám fakt, že i v porovnání k výkonu naší ekonomiky jsme žebráky Evropy, nevadí a nic s tím neděláme.

Členy EU naplno

Jsem přesvědčen, a pohled na sousední Slovensko, kde přijetí eura znamenalo rychlý růst příjmů, že naše mizerné platy a to, že nám je vyplácí v korunách spolu úzce souvisí. Prostě nás to udržuje v jakési umělé bublině, kdy nám některé věci úplně nedochází, protože, kdo by pořád dělil a násobil dvaceti sedmi korunami za euro.

Tato korunová bublina nás také mentálně odděluje od velké části Evropské unie, která euro má, včetně takových zemí, jako je Lotyšsko, Litva či Estonsko. Máme přitom ještě pocit, jak jsme na to vyzráli, že nás nějaké dluhové problémy Řecka nemusí zajímat.

A že pokud máme někdy v budoucnu euro přijmout, tak si slovy šéfa České národní banky Jiřího Rusnoka počkáme, až se celý eurový dům mírně poškozený dluhovou krizí opraví a načinčá. A pak milostivě budeme souhlasit, že se tam nestěhujeme také.
Ano, možná jsou s přijetím eura spojena ještě jakási rizika, ano možná by nás to jako člena eurozóny něco stálo. Ale nebylo to podobně s rozšířením Evropské unie na východ, včetně rozšíření o nás, o Českou republiku?

Euro, s klady a mínusy, které tato evropská měna má, je i přihlášením se k tomu, že chceme být členy Evropské unie takříkajíc naplno. A zrovna v období, kterým unie prochází, by takové gesto Evropské unii hodně pomohlo. Jenže, kdo by v této zemi myslel na to, že Evropské unii něco pomůže.

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme