Zlatý Balkán aneb případ Lukáše Nečesaného

Jedním ze základních předpokladů pro fungování a existenci moderního státu je důvěra občanů v jeho schopnosti, nestrannost, a především fungování práva. Pokud je narušená, podkopává se celý systém moci a vše končí demonstracemi tak, jako třeba v Rumunsku nebo Polsku. Obě země byly navíc kvůli soudní reformě popotahovány i v rámci Evropské unie.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Nečesaný

Lukáš Nečesaný | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

S respektem k právnímu systému si ale bohužel často zahráváme i u nás. Ne že bychom přijímali zákony osvobozující korupčníky jako v Rumunsku. Nebo se naši mocní snažili podřídit si soudní systém jako v Polsku. Kde to ještě udělali tak hloupě, že problém musel být jasný i laikovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Thomas Kulidakis: Zlatý Balkán aneb Případ Lukáše Nečesaného

U nás se prostě věci často táhnou a někdy se zdají až nelogické. Tak například Lukáš Nečesaný odešel od vrchního soudu zproštěný viny z napadení a pokusu o vraždu kadeřnice.

Ovšem ne proto, že důkazy svědčí pro jeho nevinu, ale protože prý z procesního pohledu neměl vrchní soud jinou možnost. Takže po šesti letech, pěti rozsudcích a dvou letech dotyčného ve vězení je zaručeně pachatel na svobodě. Akorát stále nevíme, jestli to byl Nečesaný nebo někdo jiný. Policie dále šetří.

Nahlodaná důvěra

První, co mě v tu chvíli napadlo, bylo: „zlatý Balkán“. Vzpomněl jsem si na letní vraždu regionální novinářky v Bulharsku, kterou jsem zpravodajsky pokrýval. Bylo to ve vyhrocené době, kdy média i politici byli velmi citliví. Báli se jakéhokoliv náznaku opakování vražd žurnalistů, ke kterým došlo na Slovensku a na Maltě.

Započala tedy mírná hysterie, kterou se nakonec podařilo uklidnit. Bulharské úřady totiž začaly vyšetřovat, premiér Borisov zahřměl, shromáždily se důkazy, policie zatkla podezřelého, přes noc jeho vinu vyšetřovatelé posoudili a pak ho zase pustili.

Nevinen. Soud znovu zprostil Nečesaného viny z pokusu o vraždu kadeřnice

Číst článek

Doslova během hodin na základě stop DNA našli jiného podezřelého. Byl v dané době v zahraničí. Dotyčný byl vinen, putoval do německého vězení, pak do bulharského a hotovo.

U nás se ale šetřilo tak dlouho, až se podle soudu nic nevyšetřilo. Nižší soudní instance nerespektovaly názory soudů vyšších, včetně soudu vrchního, jak předseda odvolacího senátu sdělil veřejnost. A vše se táhlo až do rozpačitého konce.

Taková situace by se mohla zdát tragikomická, ale není. Naopak, jde o vážnou věc. Pokud si nemůžeme být jistí soudy, není jisté nic. K dobré atmosféře nepřispívá ani časté zpochybňování soudních rozhodnutí politiky.

V tu chvíli jsem si vzpomněl na případ Řecka, v němž je rozhodnutí soudu svaté tak, jak v kolébce demokracie má být. Když dokonce soud v případě žádosti osmi tureckých vojáků o azyl rozhodl proti přání vlády, ta raději riskovala mezinárodní konflikt s Tureckem, než aby rozhodnutí soudu zpochybnila.

Holt, máme se co učit. Spolehnout na soudy se ale bohužel také úplně nemůžeme. Po všech možných kauzách insolvenčních správců a xenofobních soudcovských pseudoliterátů je důvěra v systém nahlodaná. I případ mladíka a kadeřnice jí tedy nepřidá.

Zlatý Balkán, kde člověk ví, na čem je. U nás už ani to pověstné in dubio pro reo neboli postup v pochybnostech ve prospěch obviněného není jisté.

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme