Maďarský premiér je v Bruselu zticha. O to víc bouří v Budapešti

Možná si vzpomenete, jak český premiér odlétal na summity Evropské unie o něco dříve. Proto, aby se mohl před jednáním evropské sedmadvacítky sejít s předsedy vlády zemí Visegrádské čtyřky. Nedávno byl sice premiér Petr Fiala v Bruselu dokonce o den dříve kvůli účasti na evropském sociálním summitu, ale žádné jednání Visegrádské čtyřky se nekonalo.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Hlavním důvodem i hlavním problémem Visegrádu zůstává Maďarsko a jeho premiér Viktor Orbán.

Budapešť občas vyšle i vstřícné signály. Jako tomu bylo v případě maďarské prezidentky na nedávném jednání prezidentů V4 v Bratislavě. „Shodneme se na tom zásadním. Odsuzujeme útok na svrchovaný stát, odsuzujeme anexi a odsuzujeme útoky na civilní obyvatelstvo,“ prohlásila maďarská prezidentka Katalin Nováková. Maďarsko také neblokuje sankce Evropské unie proti Rusku, byť je občas svými podmínkami zkomplikuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Luboš Palata: Maďarský premiér je v Bruselu zticha. O to víc bouří v Budapešti

Jenže pak je tu takříkajíc domácí fronta, na níž se premiér Viktor Orbán vždy choval mnohem méně evropsky, než jak vystupoval v Bruselu. Zatímco při jednáních Evropské unie nakonec pro sankce Maďarsko hlasuje, v Maďarsku nechal Orbán o této otázce uspořádat de facto referendum, které se v orbánovském podání jmenuje „národní konzultace“. 

Orbán přitvrzuje

Mezi otázkami, které v referendu jsou, se nachází nesmyslné. Jako je ta, kde se maďarský premiér ptá, zda Maďaři souhlasí se sankcemi na dovoz plynu. Jenže takové sankce Evropská unie nikdy ani nenavrhla.

A pak jsou tam otázky, které jsou tak návodné a zavádějící, že je jasné, jak na ně člověk asi odpoví. Jako je otázka: Souhlasíte se sankcemi, které způsobují růst ceny potravin?

Národní konzultaci pak propaguje i podobně zavádějící plakát, na kterém je zobrazena bomba a přidán text: Brusel nás trestá sankcemi. Jenže to jsou úplně jiné sankce. Evropská unie totiž nevyplatila Maďarsku kvůli porušování demokracie miliardy eur z Plánu obnovy. A teď navrhuje zmrazit Budapešti i další miliardy eur z evropských fondů. Během oslav vypuknutí maďarské revoluce 1956 pak Viktor Orbán přirovnal Brusel k jednotkám sovětské armády, které povstání krvavě potlačily.

Zostřující se Orbánova rétorika doma v Maďarsku se snaží přehlušit stále více problémů, které má maďarská ekonomika. Chaotická opatření budapešťské vlády podobně jako v případě boje proti covidu přináší víc škody než užitku.

Maďarský forint klesá nejrychleji ze středoevropských měn, Maďarsko má i nejvyšší inflaci a ani dohody uzavřené o dodávkách plynu přímo s Kremlem nepomáhají. A Orbán proto přitvrzuje.

Obávám se, že s takovým Maďarskem, které dnes v Budapešti vidíme a slyšíme, se ještě dlouho nebude mít smysl před summity Evropské unie radit. Prostě proto, že nebude o čem.

Autor je komentátor Deníku

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme