Maláčová chce neplatičům zakázat fotbal, to je úlet

Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) často vystupuje také jako advokátka rovnosti žen a mužů. Například když jde o vyšší důchody důchodců a nižší důchody důchodkyň.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová | Foto: Martin Stolař | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Tím zároveň útočí na údajně zavedené rozdělení rolí ve společnosti. Jinými slovy a správně připomíná, že ženy nejsou jen vychovatelky a pečovatelky a že muži si hrají nejen na vojáky a generály.

Stát by mohl poskytovat výživné na děti neplatičů. Dávku tří tisíc korun by dával nejvýše dva roky

Číst článek

O to překvapivěji zní její představy, jak řešit problém s neplacením alimentů. Jsou když ne scestné, tak minimálně genderově popletené.

Když jde o neplacení výživného, najednou se ten pestrobarevný, klišéprostý a klidně řekněme i levicově-liberální svět paní Maláčové rozpouští jak šlehačka na horkých malinách. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes říká: 

„Začala bych zakazovat fotbalové, hokejové zápasy. Zabavila bych neplatičům veškeré rybářské nebo lovecké průkazy. Byla bych prostě radikální: Pokud nebudeš platit, tak nazdar. Většina neplatičů tvrdí, že nemá peníze, ale fotbal nebo ryby si dovolit mohou. Nebo bych je klidně posílala na prospěšné práce. Jednou měsíčně o víkendu by šli na brigádu a peníze by se potom zaslaly danému dítěti.“

Vymanit se ze stereotypů

Situace kolem neplacení výživného je samozřejmě vážná, v celku i v detailu tisíců lidských osudů. Ale tady se paní ministryně nechala unést.

Především když někdo neplatí alimenty, ještě to není důvod, aby mu člen vlády České republiky začal tykat. Pořád je to občan, volič a přinejmenším potenciální daňový poplatník. Takže ve vší důstojnosti, a ne „když nebudeš platit, tak nazdar“.

Za druhé je tu otázka rodu. „Neplatič“ v odpovědi paní Maláčové nevystupuje jako takzvané generické maskulinum, souhrnný výraz pro osoby mužského i ženského pohlaví – jako se říká „brněnští vědci“, „naši sportovci“ nebo „populární umělci“.

„Neplatič“ je pro paní Maláčovou jednoduše muž. Chlap se zájmy chlapa, možná i lehce frustrovaný. Takový Homer Simpson, akorát není k smíchu, protože kašle na své děti.

Ministerstvo uvažuje o vyšších přídavcích na děti, poprvé od roku 2007. Dosáhlo by na něj i více rodičů

Číst článek

Proč by mu jinak zakazovala chodit na fotbal a na lov, neboli předpokládala, že zrovna tohle ho bude bolet? A obracela by se snad větou „budeš platit, nebo nazdar“ k ženám?

Abych jí nekřivdil: Možná má ministryně v nějakém jiném rozhořčeném šuplíku i zrcadlově adekvátní tresty pro neplatičky, třeba zákaz kurzů šití nebo džezgymnastiky, případně zákaz vstupu na krasobruslařské závody. Možná.

Zanedbání povinné výživy patří k vůbec nejfrekventovanějším paragrafům české justice; asi 1600 lidí za ně dokonce sedí ve vězení. Odjakživa se ho dopouštějí víc muži než ženy. No a? Že něco může být i jinak než většinově, to je snad osa celé té debaty o rovnoprávnosti a o postavení ve společnosti, jejíž další kolo zrovna obíhá světem. Tak mysleme svobodně i teď!

Vymanit se ze stereotypů pořád ještě dominantního patriarchátu, to by nám prospělo. Předpokládal jsem, že paní ministryně to vidí také tak. Pak ale nemůže ani neplacení alimentů mýtit, ošklivě řečeno, „genderově nesystémově“. Jako kdyby chlap patřil na fotbal (seznam zakázaných sportů zřejmě bude přílohou zákona) – a ženská tím pádem logicky k plotně.

A hlavně těm dětem může být koneckonců jedno, jestli na ně dluží dlužníci nebo dlužnice.

Autor je šéfkomentátor serveru Seznam Zprávy

Jan Lipold Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme