Zachraňte instituci manželství! Honem!

Běžné pozorování dává za pravdu statistikám. Instituce manželství skutečně upadá. Má na kahánku.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba (ilustrační)

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay

V posledních pár týdnech jsem se několikrát ocitla ve společnosti přátel, z nichž každý měl partnerku a každá partnera, leckdy i mnoho let, ale nikdo se nehnal do ženění. Ani do vdávání.

Musíme narovnat práva, hájí Maxová sňatky homosexuálů. ‚Manželství je svazek muže a ženy,‘ oponuje Výborný

Číst článek

Buď „nechtěli riskovat, že jim manželství pokazí vztah“, nebo odmítali „podruhé, případně potřetí strkat hlavu do chomoutu“. Pro mnohé, a nejsou to jen ti mladší, je manželství „zbytečnej vopruz“. Mnozí jiní takový svazek považují za „nemódní“.

I já bych měla mlčet: už skoro 17 let žiju se svým přítelem na psí knížku, oběma nám to vyhovuje a nechceme na tom nic měnit.

Když se před pár měsíci vyjádřil devětadvacetiletý syn mé kamarádky, že do toho se svou Monikou možná přece jen praští, hned se seběhly obě rodiny a nejmíň šest babiček a patnáct tetiček začalo připravovat svatbu. Chytily se téhle příležitosti, protože tušily, že se jim podobná už nikdy nenaskytne.

Manželství pro všechny!

Zkrátka: instituce manželství upadá. Čím dál tím víc lidí, jak se zdá, ji považuje za přežitek. A tak se přimlouvám za záchranu tohoto dávného, důstojného a – podle mnohých – osvědčeného společenského jevu.

A vím přesně, jak na to. Je to prosté: umožněte přijmout svátost manželskou stejnopohlavním párům! Na rozdíl od zcyničtělých heterosexuálů si lidé s menšinovou sexuální orientací manželství skutečně dovedou vážit.

Na rozdíl od zcyničtělých heterosexuálů taky vědí, co přesně jim sňatek přinese: totiž stejná rodinná práva jako sňatek dvou heterosexuálů. Právo na to, osvojit si dítě partnera či partnerky z předchozího vztahu.

Být společnými pěstouny dítěte. Adoptovat si dítě z ústavu. Právo na úpravu vztahu k dětem po případném rozvodu. A řadu dalších práv, které registrované partnerství partnerům nezaručuje.

Gayové a lesby, kteří už tak dlouho bojují za to, aby je společnost skutečně přijala mezi sebe, si tohle všechno přece zaslouží! A zároveň si instituce manželství zaslouží takovou úctu a obdiv, jaké jí zcyničtělí heterosexuálové už pár desítek let odmítají přiznat.

Milé senátorky a senátoři, hlasujte, prosím, pro manželství pro všechny! Téhle slovutné, skomírající instituci to bezpochyby pomůže přežít.

I když to možná u některých stejnopohlavních párů vyvolá krizi. Tak jako u mého kamaráda Pavla, který žije v Londýně a který svému dlouholetému partnerovi jen těžko odpouštěl, že ho nepožádal o ruku v okamžiku, kdy v Británii povolili sňatky homosexuálů. 

Iva Pekárková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme