Mariánský sloup zatím vedle sochy Jana Husa nebude

Byl postaven na oslavu vítězství nad Švédy. Proti tomu je potřeba protestovat, svrhnout ho a zabránit tomu, aby už nikdy nebyl znovu postaven. To není nějaká polemika mezi vášnivými hokejovými fanoušky a jejich odpůrci.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staroměstské náměstí v Praze

S odstupem více než sto let by se mohlo zdát, že emoce mohou jít stranou, píše Petr Hartman | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0

Zmiňovaná stavba neměla vyjádřit hold nějakému sportovnímu úspěchu. V té době se totiž neválčilo na hřišti, ale doopravdy.

Švédové se snažili dobýt Prahu. Její obránci útok zneškodnili a jako výraz vděku byl o několik let později na Staroměstském náměstí postaven a roku 1652 vysvěcen Mariánský sloup.

Mariánský sloup jako součást české národní tradice

Číst článek

Byl tedy vztyčen několik let po bitvě na Bílé hoře. V atmosféře rekatolizace země, kdy se zjednodušeně řečeno z protestantů museli stát i násilnou formou katolíci.

Není divu, že také z tohoto důvodu vyvolává i s odstupem několika století tato stavba emoce. Ty přiživuje rovněž vnímání Mariánského sloupu jako jakéhosi symbolu habsburské monarchie. Nebylo tudíž překvapením, že krátce po vzniku Československa byl davem svržen. V té době to bylo celkem laciné gesto, jak vyjádřit odpor proti monarchii.

Zamotaná hlava

S odstupem více než sto let by se mohlo zdát, že emoce mohou jít stranou. Konkrétně v případě polemiky o tom, zda na původním místě znovu vztyčit Mariánský sloup. Není tomu tak, znovuobnovení této stavby vyvolává vášně.

Ve zjitřené atmosféře se lze jen těžko dobrat nějakého kompromisu, který by uspokojil příznivce i odpůrce sloupu. Názorně se tak ukazuje, že vnímání historie může být i s odstupem staletí černo-bílé. Přičemž se jen těžko nalezne shoda v tom, co je černé a co je bílé.

Je proto s podivem, že bylo vydáno stavební povolení sloup znovu zbudovat. Jak se názorně ukazuje, nemůže jít v tomto případě o rozhodnutí úředníků, kteří stavbu posuzují výhradně na základě současných předpisů. Tím spíš, když není podpořeno jednoznačnou vůli politiků.

Nelze se divit tomu, že ti, kteří momentálně vládnou nad Prahou, mají z tohoto sporu poněkud zamotanou hlavu. Probděli kvůli tomu jednu noc a podle očekávání po úsvitu dospěli k názoru, že by se Mariánský sloup zatím na Staroměstském náměstí objevit neměl.

Je to postoj logický. Pokud nedojde ke shodě historiků a církevních představitelů, bylo by nešťastné, aby do sporu násilně zasáhli politici a obnovu stavby, která i po staletích budí vášně, povolili. Což by pochopitelně nemělo znamenat, že by se někdy v budoucnosti v blízkosti sochy Jana Husa nemohl znovu objevit Mariánský sloup.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme