Návštěva Merkelové na Ukrajině zanechala rozpaky a pachuť

Nedělní návštěva německé kancléřky Angely Merkelové v Kyjevě vyvolala v ukrajinské metropoli spíš rozpaky než spokojenost. Jak se zdá, pro prezidenta Volodymyra Zelenského byla vyloženým zklamáním. Na závěrečné tiskové konferenci z obou politiků přímo čišelo, že výsledky pouze hodinového jednání nakonec neuspokojily zřejmě nikoho.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila Kyjev. Na snímku s prezidentem Volodymyrem Zelenským

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila Kyjev. Na snímku s prezidentem Volodymyrem Zelenským | Zdroj: ČTK/AP

Témata jednání byla předem jasná: co bude s možnostmi přepravy ruského zemního plynu ukrajinskou potrubní sítí poté, co se spustí plynovod Nord Stream 2.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Návštěva Merkelové na Ukrajině zanechala rozpaky a pachuť

Jaký vývoj očekává nejen Německo, ale i celé západní společenství v otázce vleklé války na východě Ukrajiny a navrácení Krymského poloostrova Ukrajině.

Popřípadě kdy bude moci tato velká východoevropská země počítat se začleněním do evropských a severoatlantických struktur. Příznivou odpověď kancléřka nepřinesla ani v jednom z těchto bodů.

Nejaktuálnější kyjevskou starostí je samozřejmě brzké spuštění Nord Streamu 2.

Nord Stream 2 se nesmí stát politickou zbraní, varují Rusko Merkelová a Zelenskyj. Hrozí i sankcemi

Číst článek

Zelenskyj od Merkelové očekával, že mu ze své páteční návštěvy Moskvy přiveze nějaké konkrétní záruky pokračování provozu ukrajinské plynovodné sítě. Kancléřka místo toho jen konstatovala, že je zastáncem co nejrychlejšího uzavření rusko-ukrajinské dohody, týkající se této otázky.

K tomu podotkněme, že dohoda o přepravě ruského plynu přes Ukrajinu vyprší v roce 2024. Ruský prezident k ní v pátek v Moskvě řekl, že může být podepsána až poté, co evropští zájemci o ruský plyn potvrdí výši svých odběrů. Zelenskyj k tomu podotkl, že Nord Stream 2 znamená největší riziko právě pro Ukrajinu.

Souboj Západu s Putinem

Bylo přitom znát, že prohlášení paní Merkelové o případných dalších západních sankcích proti Rusku, v případě, že plynovod bude použit jako prostředek ekonomického a politického nátlaku na Ukrajinu, mu nestačí.

Plynovod Nord Stream 2 se dokončí. Spojené státy uzavřely s Německem dohodu

Číst článek

Pokud jde o mírové urovnání donbaského konfliktu, je zcela zřejmé, že Západ spoléhá na minský mírotvorný proces a na další schůzky v normandském formátu.

Tedy na nástroje, které po dlouhá léta jednoduše nezabraly. A přijetí Ukrajiny do NATO a Evropské unie? Daleká budoucnost.

Na tiskové konferenci pak Angelu Merkelovou čekala ještě jedna nepříjemnost, a to v podobě novinářského dotazu, proč se nezúčastní reprezentativního summitu 44 zemí Krymská platforma, když už je v Kyjevě a když tato konference začíná o pouhý den později.

Kancléřka se v tomto případě omezila na prohlášení, že její postoj k otázce Krymu jako k aktu porušení mezinárodního práva je přece dobře znám a že Německo bude při této příležitosti reprezentovat ministr hospodářství Peter Altmaier.

Sečteno a podtrženo – kyjevská návštěva Angely Merkelové na rozloučenou zanechala na ukrajinské politické scéně v lepším případě rozpaky, v horším dokonce pachuť.

Možnosti v souboji Západu s autoritářem Vladimirem Putinem a ochota Ukrajině pomoci se jejím občanům nutně jeví jako velmi omezené.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme