Racionální jednání Vystrčila s Babišem o tchajwanských investicích je jako balzám na duši

Někdy se zdá, že mezi českou vládou a opozicí je dnes taková politická propast, že se už nedokáží dohodnout na ničem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Miloš Vystrčil | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zdálo se, že to platí i o cestě senátorské delegace v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem z ODS na Tchaj-wan. Prezident Miloš Zeman pak Vystrčila označil za personu non grata na poradách o zahraniční politice.

Proti cestě byl předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), o českých komunistech, odsuzujících cestu přímo v čínské televizi, nemluvě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Luboš Palata: Jednání Vystrčila s Babišem o tchajwanských investicích je jako balzám na duši

Nesouhlas s cestou vyslovil i premiér Andrej Babiš (ANO). Ale kdo pozorně sledoval jeho velmi tvrdý duel s Milošem Vystrčilem na televizi Prima, mohl si už onu první neděli v září všimnout Babišovy vstřícnosti. Pokud tedy jde o ekonomické výsledky návštěvy senátní delegace, kterou doprovázely téměř čtyři desítky českých podnikatelů.

Předseda Senátu a premiér se před televizními kamerami dohodli na společném setkání. Tam budou vládě představeny tchajwanské nabídky investic v České republice nebo možnosti ekonomické spolupráce s Českem vůbec. Tchaj-wan je z ekonomického hlediska světově důležitou zemí, výkonností svého hospodářství je na 20. místě ve světě, před naším severním sousedem Polskem, Íránem či 200 milionovou Nigérií.

Společný český zájem

A pokud jde o Česko, tak už jen tchajwanská pobočka počítačové firmy Foxconn patří mezi klíčové české exportéry. Není to zdaleka jediná tchajwanská firma, která v Česku zapustila pevné kořeny a své investice tu dále rozšiřuje.

Středeční schůzka Miloše Vystrčila, jeho senátních kolegů a vládních činitelů v čele s premiérem Babišem, měla ukázat, jestli to Babiš myslí s využitím ekonomických šancí vytvořených Vystrčilovou cestou na Tchaj-wan vážně. Zdá se, že skutečně ano.

Byly vytvořeny pracovní skupiny, které se tchajwanskými nabídkami, od vytvoření pobočky tchajwanské investiční banky, přes plány na investice v elektronickém průmyslu, až po přímou linku do Prahy, budou zabývat.

Premiér Babiš projevil dokonce zájem o to, aby tchajwanský investor postavil v Praze novou, velkou moderní nemocnici. Sám Vystrčil jednání senátorů s Babišem a vládními činiteli ocenil.

„Byla to velmi racionální jednání. Zdálo se mi, že ten zájem nebyl pouze předstíraný, ale  skutečný," uvedl předseda Senátu.

V bouři současných hádek kolem koronaviru, tvrdé volební kampaně a v porovnání s přístupem prezidenta Miloše Zemana, působí průběh jednání Vystrčila s Babišem jako balzám na duši. A jako příslib, že se v této zemi ještě pořád dá i mezi vládou a opozicí dohodnout na něčem, co by se dalo nazvat společný český zájem.

Autor je komentátor Deníku

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme