Prezidentův sen a levice

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se sice svého času rozhodl, že sdělí voličům dokonce v knižní podobě, o čem sní, když náhodou spí. Momentálně se ale snaží uskutečnit především sen prezidentovi.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman ponouká své věrné v sociální demokracii, aby se nebránili podpoře Babišovy vlády v jednom šiku s parlamentním klubem KSČM | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Miloš Zeman se totiž už před mnoha lety, když ještě soukromničil na Vysočině, netajil přesvědčením, že je nejvyšší čas, aby sociální demokracie pomohla KSČM z izolace a spojila s ní své síly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Lídy Rakušanové

Už v létě 2005, v rozhovoru pro regionální deníky, pochválil Miloš Zeman tehdejšího sociálně demokratického předsedu vlády Jiřího Paroubka, že „překonává trauma, které na levici existuje, a sice odmítání spolupráce mezi socialisty a komunisty“.

A dával za příklad nejen Oskara Lafontaina, který v Německu založil levicovou socialistickou stranu, spolupracující s postkomunistickou PDS, ale i francouzského prezidenta Mitteranda, který vzal svého času do vlády komunisty, když jejich volební preference byly u 20 procent, aby když po pár letech z vlády odcházeli, měli už jen tři procenta.

Zeman chválil možnou spolupráci ANO, ČSSD a KSČM. 'Jsem rád, že je tato varianta na stole,' řekl

Číst článek

Protože, jak tehdy Zeman zdůraznil, museli místo opozičních řečí prokázat, co skutečně umí, a toho moc nebylo. Tenkrát ovšem Miloš Zeman ještě realisticky uznával, že vzhledem ke čtyřem desetiletím zdejší komunistické totality není u nás takový „mitterandovský“ tah možný.

Období rozkvětu politické korupce

Dnes, po 13 letech, už jej Zeman za možný evidentně považuje. A ponouká své věrné v sociální demokracii, aby se nebránili podpoře Babišovy vlády v jednom šiku s parlamentním klubem KSČM.

Protože, jak už tenkrát, ještě v roli spokojeného důchodce na Vysočině, Miloš Zeman tvrdil, je odmítání spolupráce sociální demokracie s komunisty „v podstatě trik pravicových stran“, které se prý jen snaží zabránit využití komunistických hlasů v parlamentě. 

Faktem je, že ANO se 78 poslanci by spolu s ČSSD a KSČM, z nichž každá má patnáct poslaneckých křesel, dali dohromady pohodlnou parlamentní většinu 108 hlasů. Pokud ovšem, a to je ten hlavní zádrhel, by překonali všichni sociální demokrati překážku v podobě trestně stíhaného člověka v čele vlády.

Jistý miniposun na jejich sjezdu ostatně v této věci nejspíš nastal: zmíněnou překážku už ČSSD nepovažuje za „nepřekonatelnou“, nýbrž za „zásadní“. Zda zásadní natolik, aby se vlády s ANO neúčastnili, to se ještě uvidí.  

Pokud do Babišovy vlády nepůjdou, ale spolu s komunisty ji podpoří, splní tím ovšem sen prezidenta Zemana dokonale: ten totiž od začátku celkem nepokrytě podporuje Andreje Babiše v jeho úmyslu vládnout s jednobarevnou, menšinovou vládou, a to nejlépe s podporou levice, zajištěnou čímsi jako byla svého času jeho opoziční smlouva s ODS. 

Tento pakt uzavřeli Miloš Zeman s Václavem Klausem v roce 1998, tedy přesně před 20 lety. Do dějin mladé České republiky vešel jako období rozkvětu politické korupce.

Lída Rakušanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme