Prezident není tvrdohlavý, je to hráč

Ve smečce, stejně jako v politice, vedle sebe dva alfasamci nemohou dlouho existovat. Ten kdo prohraje, musí odejít. A v podobné situaci je i naše republika. Proto si dovoluji tvrdit, že prezident Miloš Zeman není spojenec šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a z podstaty být nemůže. Jen se mu dočasně pan Babiš hodí jako figurka v jeho hře.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman | Foto: Khalil Baalbaki

Je to samozřejmě moje spekulace, potvrdit či vyvrátit to může jen budoucnost. 

Vynecháme-li možnost, že by pan prezident skončil v úřadě, situace je zřejmá: premiér Babiš prezidenta Zemana silně potřebuje, protože jen ten ho může jmenovat. Proto mu zatím vychází vstříc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Hvížďala: Prezident není tvrdohlavý, je to hráč

Bude-li ale jmenován a získá-li důvěru, domnívám se, že by byl už do značné míry na prezidentovi nezávislý: s komunisty a SPD věří, že by byl neodvolatelný.

Jenže prezident Zeman by asi nejraději vládnul sám poloprezidentským způsobem hlavně kvůli zahraniční politice a premiér s vlastními ambicemi, který se potřebuje zbavit současného i budoucích možných trestních stíhání, který navíc má vlastní byznysové zájmy i v zahraničí, mu v tom vadí.

Jen dosavadní kroky premiéra mu v důsledku vyhovují: narušují dřívější pravidla a zvyklosti, v tom jsou oba pánové zajedno. Prezident toho využívá, proto ho znovu jmenuje premiérem ještě před výsledkem referenda v ČSSD, ale nedělá to z tvrdohlavosti.

Proces odcházení bude dlouhý

Podobně využívá prezident ze stejného důvodu SPD, která bude ANO diskreditovat. Jestliže ale sociální demokraté budou rozpolceni nebo jestli dokonce koalici s ANO odmítnou, ČSSD bude marginalizována, a tím si prezident potvrdí svou genialitu: jen za něj byli sociální demokraté na vrcholu.

A zároveň panu Babišovi nezbude nic jiného než spolupracovat s komunisty a hnutím SPD, které samo ministerstvo vnitra v uniklé zprávě považuje za nebezpečnější, než jsou tradiční extremistické strany.

To ale přesto s protahovanou neschopností sestavit vládu donutí ANO k přímé či alespoň zjevnější spolupráci s SPD, a tím u veřejnosti začne pan Babiš ztrácet: protestní manifestace budou sílit a on vládu nemusí sestavit do konce června, jak o tom stále hovoří. Bude se muset spokojit jen se změnami ve státní správě.

Prezident si s ním bude moci dál pohrávat. A i když by vládu sestavil a získal důvěru za pomocí SPD, nejspíš by se začalo rozkládat ANO zevnitř, protože i pro některé členy hnutí, kteří podnikají, v referendu o vystoupení z EU, které bude prosazovat SPD, uvidí ohrožení svých zájmů a vláda by mohla být oslabena či padnout.

Třetí jmenování premiéra pak by měl učinit předseda Poslanecké sněmovny, který by si jen těžko asi dovolil jmenovat opět pana Babiše, a i kdyby tak učinil, situace by se mohla opakovat, a tím by se ANO dostalo na tobogán smrti.

Prezident Zeman by s premiérem Babišem mohl ještě snadněji manipulovat či jmenovat dočasně úřednickou vládu. Proces odcházení může trvat dlouho, zvláště když prezident je proti předčasným volbám.

Karel Hvížďala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme