Miloš Zeman: favorit

Prezidentské volby jsou nyní logicky ve stínu voleb sněmovních, to ale neznamená, že se kolem volby hlavy státu nedějí podstatné věci. Objevili se noví zajímaví kandidáti, podle průzkumů i podle sázkových kanceláří dochází k zajímavým posunům. Není na škodu udělat mezisoučet.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně

Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně | Foto: Filip Jandourek

Za pozornost stojí vývoj podpory kandidátů. Podle průzkumu společnosti Median by Miloš Zeman měl nyní s obhajobou vážný problém. Roste prý počet voličů, kteří ho považují za nepřijatelného kandidáta. V hypotetickém druhém kole by sice dokázal těsně porazit Michala Horáčka, ovšem s Jiřím Drahošem by současná hlava státu podle Medianu prohrála v poměru 45:55. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Honzejk: Miloš Zeman je stále favoritem prezidentských voleb. Navzdory průzkumům i novým kandidátům

Jenže než začnou odpůrci Miloše Zemana slavit, je potřeba jim říci, že jiné průzkumy naznačují něco poněkud jiného. Šetření CVVM dospělo k závěru, že Miloš Zeman naopak v poslední době získává zpět důvěru veřejnosti – nyní mu důvěřuje 51 procent Čechů. Je samozřejmě možné, že jsou mezi nimi i ti, kteří k volbám nechodí. Ale stejně trend zaznamenaný CVVM není možné jen tak přejít mávnutím ruky. 

Bývalý diplomat a Havlův poradce Pavel Fischer chce kandidovat na prezidenta. Podporu našel mezi senátory

Číst článek

Situaci mohou zamíchat i další kandidáti. Nejzajímavějším nováčkem v soutěži je bezesporu bývalý velvyslanec ve Francii a dlouholetý spolupracovník Václava Havla Pavel Fischer. Z hlediska kompetencí je pravděpodobně nejkvalitnější ze všech kandidátů. 

Je inteligentní, kultivovaný, zkušený v domácí i zahraniční politice, hovoří několika jazyky, v Evropě se nikomu nemusí představovat. Nepochybně by dokázal prezidentský mandát využít ku prospěchu celého Česka. Fischerovy šance jsou ovšem v podmínkách přímé volby pramalé, zatím ho takřka nikdo nezná a za tři měsíce se dá tento handicap dohnat jen stěží. 

Jaroslav Kubera (ODS) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Cit pro timing a dobrý finiš 

Za pozornost stojí i další jméno. S velkou pravděpodobností se do souboje brzy přihlásí senátor ODS, dlouholetý starosta Teplic a známý provokatér Jaroslav Kubera. Ten jistě o voliče úplnou nouzi mít nebude – zhruba desetiprocentní podpora ODS jako strany je pro něj solidní základ. 

Na postup do druhého kola to sice nevypadá, ale lze si představit i situaci, kdy Pavel Fischer odebere pár procent hlasů Michalu Horáčkovi i Jiřímu Drahošovi a Kubera může být pro dvojici dosavadních hlavních vyzyvatelů Miloše Zemana rovnocenným soupeřem. Pokud by se přeci jen dostal do druhého kola, udělalo by to náramnou radost Miloši Zemanovi – Kubera by pro něj byl nejsnazším soupeřem. 

Proměnných je mnoho, výsledek těžko odhadovat. Ale právě proto není možné Miloše Zemana odepisovat. Do voleb je ještě relativně daleko a Zeman už několikrát dokázal že má - řečeno sportovní terminologií - cit pro timing a také dobrý finiš. Pokud ho nezradí zdraví, což nyní nevypadá, je nutné s ním počítat.

Petr Honzejk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme