Náš prezident se s tím v Izraeli nemazal

Náš prezident si v Izraeli vyměnil s židovskými politiky řadu komplimentů, řekl i to, co se z taktických důvodů běžně neříká a určitě udělal dobrý dojem na židovské poslance. Ti arabští věděli, co Miloš Zeman řekne, a raději si ho neposlechli.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou se v Jeruzalémě setkali s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a jeho chotí Sárou

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou se v Jeruzalémě setkali s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a jeho chotí Sárou | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu konstatoval, že Česko je nejlepším přítelem Izraele v Evropě a zjevně si cení odvahy Miloše Zemana, se kterou se angažuje za přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Hoffman: Prezident Zeman v Izraeli

Už z toho, jak černobíle vnímá Miloš Zeman komplikovanou blízkovýchodní agendu a konkrétně izraelsko-palestinský konflikt, je jasné, že prostě není diplomat.

Diplomaté se jako čert kříži brání přemýšlení v kategoriích dobra a zla, úzkostlivě se vyhýbají preferenci jedné ze stran, ve snaze nepřijít o přátele a současně si neznepřátelit nepřátele svých přátel.

Doma nikdo není prorokem

Náš prezident se s tím lidově řečeno nemazal: pochválil izraelského prezidenta Reuvena Rivlina za myšlenku jednoho státu a dvou národů s tím, že Palestinu si kvůli teroristickému Hamásu jako nezávislý stát neumí představit.

Prezidentovi lze vyčíst, že jednoznačnou podporou Židů se prohřešuje jím propagovanému principu obchodní diplomacie, neboť nepochybně naštve všechny Araby a možná i ohrozí některé kontrakty českých firem v zemích solidárních s Palestinci.

Na druhou stranu může sklidit pochvalu od těch, kteří věří, že politika se má řídit principy a ideály a nemá rezignovat na pouhý zisk. Zemanova až provokativní podpora Izraele přichází v době sílícího antisemitizmu, na který neupozorňují jenom sami Židé, žijící v Evropě, ale nově i průzkum CNN, mapující názory Evropanů. Kdy jindy Židy podpořit než teď?

Miloši Zemanovi určitě nebylo proti mysli, když ho Benjamin Netanjahu označil za „velkého lídra, který hájí pravdu“. Jako politik je spíše zvyklý na kritiku a na to, že doma nikdo není prorokem. Vysloužit si potlesk alespoň v cizině je určitě příjemný bonus.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme