Nemá prezident v kapse dlouhý nos?

„Bude-li pan Poche navržen, setkám se s ním jako s ostatními kandidáty na ministra, ale měnit názor na člověka na základě hodinového jednání bych pokládal za povrchní.“ To řekl České televizi prezident Miloš Zeman k otázce, která je pro ČSSD možná ne úplně ta hlavní, ale přesto důležitá. Sociální demokraté na ní mohou testovat pravděpodobnou kvalitu svého postavení, jestliže vstoupí do vlády.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche z ČSSD | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

A zatím vidí, že prezident, i když k tomu nemá objektivně závažné argumenty, europoslance Miroslava Pocheho v čele diplomacie šmahem odmítá. Nakonec by jej sice musel akceptovat, ale jen za předpokladu, že nominaci koaličního partnera bude respektovat premiér.

Jenže Andrej Babiš, který už má jisté druhé premiérství (jmenovnání proběhne příští středu), do ostřejšího střetu s hlavou státu, zvlášť když Poche v zimě podpořil Zemanova protikandidáta Drahoše, nejspíš nepůjde.

Žádné cavyky

A věří, že než někdy v půli července předstoupí před Poslaneckou sněmovnu se žádostí o důvěru, zkrotlá ČSSD se smíří například s Janem Kohoutem. Prezidentem už zmíněným a funkci ministra zahraničí vykonávajícím v přechodných kabinetech, Fischerově i Rusnokově, čili vlastně Zemanově. A který býval a snad pořád je členem ČSSD. Ve které se ale nikdy moc neprojevoval a nepatřil k některému názorovému křídlu.   

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Konrád: Nemá prezident v kapse dlouhý nos?

Spor o obsazení Černínského paláce je zřejmě i důvodem, proč se zatím mlčí o personálním složení vlády. Babiš odkazuje na čekání na výsledek referenda ČSSD, dokonce se tváří, jako by sám ještě neměl o svých lidech v kabinetu jasno. To je sice nepravděpodobné, ale ČSSD tím nechává prostor, aby se problém s nechtěným Pochem, širší veřejnosti navíc lhostejným, bezbolestně vyřešil.

A prezident tím, že se rozhodl na verdikt referenda nečekat a Babiše ustanovit premiérem, zase dává najevo, jak je v jeho očích ČSSD vlastně podružná, že by se měla bez cavyků chopit příležitosti být u moci a už vůbec neodporovat, pokud se mu některý její navrhovaný ministr nezamlouvá.

Na Zemanově momentálním aranžmá zaráží jen to, že zatímco doposud hrál po volbách dominantní roli, druhým jmenováním Babiše o ni přichází. Ledaže by měl nachystaný ještě nějaký nečekaný plán, jak si pobyt v klíčové pozici prodloužit. A na všechny udělat dlouhý nos.

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme