‚Čučkaři‘ z BIS znervózňují prezidenta Zemana

„Čučkaři“ nepotřebují ve svém čele generála. Musí jim stačit plukovník. Myslí si to prezident republiky Miloš Zeman. Proto opakovaně odmítl vyhovět návrhu vlády a nejmenoval do zmiňované hodnosti ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman ve Vladislavském sále (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Povýšit si patrně nezaslouží za „plácání“ například o Novičoku nebo o bezpečnostních hrozbách týkajících se České republiky. Kdyby šlo o nějaký dobrovolný spolek, který si hraje na špiony, dalo by se vyjadřování hlavy státu na jeho adresu snad omluvit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Hartman: „Čučkaři“ z BIS znervózňují prezidenta Zemana

Vzhledem k tomu, že výrazy „čučkaři“ a „plácání“ znějí z úst prezidenta při hodnocení činnosti BIS, je to na pováženou. Hlava státu de facto otevřeně útočí na významnou bezpečnostní službu této země.

Využívá k tomu skutečnost, že je tajná. Proto její výroční zprávy nemohou obsahovat fakta o tom, které cizí špiony případně odhalila. Kdo s nimi spolupracuje, nebo jakým konkrétním útokům pomohla zabránit. Musí volit obecné formulace.

BIS pracuje nezávisle

Ty bohatě stačí k tomu, aby vyvedly z rovnováhy prezidenta republiky. Výsledkem je Zemanova snaha veřejně znevažovat její fungování. Nemůže tím sice získat příliš kladných bodů u voličů, může však práci BIS znevěrohodnit. Část veřejnosti může uvěřit tomu, že její zjištění není třeba brát vážně.

Například ta týkající se varování před aktivitami Číny a Ruska na území České republiky. Přístup Miloše Zemana k těmto státům často vyvolává dojem, že jedná v jejich prospěch. Lidé z okolí prezidenta pak mají v těchto zemích svoje obchodní zájmy.

Kdo jsou ‚čučkaři‘? ‚Jde o nespisovný výraz původem z Moravy,‘ říká jazykovědec Oliva

Číst článek

Kladné body u hlavy státu BIS nezískala ani za to, že nebyla ochotna potvrdit Zemanovu domněnku, že se v Česku vyráběl jed Novičok. Tím prezident přispěl k pokusu zpochybnit tvrzení představitelů Velké Británie a de facto podpořil ruskou verzi.

Bezpečnostní informační služba však není servisní organizací hlavy státu. Rovněž není určena k tomu, aby pomáhala lidem z okolí Hradu prosazovat jejich podnikatelské plány. Chování Miloše Zemana k této tajné službě názorně dokazuje, že BIS pracuje nezávisle a podle dostupných informací i relativně dobře.

 „Čučkaři“ zatápějí profesionálním protivníkům z Ruska nebo Číny a jsou úspěšní. Je v jejich zájmu, aby o tom nebyl detailně informován prezident republiky. Z jeho veřejných vystoupení totiž vzniká dojem, že by to pro práci BIS byla daleko vážnější komplikace, než nutnost snést neuctivé výroky na svoji adresu z úst prezidenta za obecněji formulovanou výroční zprávu.

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme