‚Čučkaři‘ z BIS znervózňují prezidenta Zemana

„Čučkaři“ nepotřebují ve svém čele generála. Musí jim stačit plukovník. Myslí si to prezident republiky Miloš Zeman. Proto opakovaně odmítl vyhovět návrhu vlády a nejmenoval do zmiňované hodnosti ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní vyznamenání, Vladislavský sál, Miloš Zeman

Miloš Zeman ve Vladislavském sále (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Povýšit si patrně nezaslouží za „plácání“ například o Novičoku nebo o bezpečnostních hrozbách týkajících se České republiky. Kdyby šlo o nějaký dobrovolný spolek, který si hraje na špiony, dalo by se vyjadřování hlavy státu na jeho adresu snad omluvit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Hartman: „Čučkaři“ z BIS znervózňují prezidenta Zemana

Vzhledem k tomu, že výrazy „čučkaři“ a „plácání“ znějí z úst prezidenta při hodnocení činnosti BIS, je to na pováženou. Hlava státu de facto otevřeně útočí na významnou bezpečnostní službu této země.

Využívá k tomu skutečnost, že je tajná. Proto její výroční zprávy nemohou obsahovat fakta o tom, které cizí špiony případně odhalila. Kdo s nimi spolupracuje, nebo jakým konkrétním útokům pomohla zabránit. Musí volit obecné formulace.

BIS pracuje nezávisle

Ty bohatě stačí k tomu, aby vyvedly z rovnováhy prezidenta republiky. Výsledkem je Zemanova snaha veřejně znevažovat její fungování. Nemůže tím sice získat příliš kladných bodů u voličů, může však práci BIS znevěrohodnit. Část veřejnosti může uvěřit tomu, že její zjištění není třeba brát vážně.

Například ta týkající se varování před aktivitami Číny a Ruska na území České republiky. Přístup Miloše Zemana k těmto státům často vyvolává dojem, že jedná v jejich prospěch. Lidé z okolí prezidenta pak mají v těchto zemích svoje obchodní zájmy.

Kdo jsou ‚čučkaři‘? ‚Jde o nespisovný výraz původem z Moravy,‘ říká jazykovědec Oliva

Číst článek

Kladné body u hlavy státu BIS nezískala ani za to, že nebyla ochotna potvrdit Zemanovu domněnku, že se v Česku vyráběl jed Novičok. Tím prezident přispěl k pokusu zpochybnit tvrzení představitelů Velké Británie a de facto podpořil ruskou verzi.

Bezpečnostní informační služba však není servisní organizací hlavy státu. Rovněž není určena k tomu, aby pomáhala lidem z okolí Hradu prosazovat jejich podnikatelské plány. Chování Miloše Zemana k této tajné službě názorně dokazuje, že BIS pracuje nezávisle a podle dostupných informací i relativně dobře.

 „Čučkaři“ zatápějí profesionálním protivníkům z Ruska nebo Číny a jsou úspěšní. Je v jejich zájmu, aby o tom nebyl detailně informován prezident republiky. Z jeho veřejných vystoupení totiž vzniká dojem, že by to pro práci BIS byla daleko vážnější komplikace, než nutnost snést neuctivé výroky na svoji adresu z úst prezidenta za obecněji formulovanou výroční zprávu.

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme