Zeman by neobhájil, kdyby jeho kritici tolik netlačili na pilu

Výhodou přímé volby je, že nemůže dopadnout špatně, neboť je předem jisté, že zvítězí demokracie. Vyhraje ten, kdo přesvědčí víc voličů, kteří jsou si coby občané rovni. Otázka nestojí, zda vyhrál lepší kandidát. Lepším kandidátem je ten, který vyhraje. Demokratická volba je z principu dobrou volbou, bez ohledu na to, jak kvalitní byli kandidáti, kteří prohráli.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdo bude v letech 2018 - 2023 český prezident? Miloš Zeman, nebo Jiří Drahoš | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Pokud se po prvním kole prezidentské volby připisovaly velice slušné šance na vítězství Jiřímu Drahošovi, bylo to proto, že ho podpořili poražení kandidáti, kteří se vesměs vymezovali vůči stávajícímu prezidentovi. Jenomže vedlejším efektem kampaně před druhým kolem, ve které Zemanovi kritici důkladně vysvětlili občanům, proč nemají volit Zemana, byla mobilizace Zemanových sympatizantů, kteří se svého pomlouvaného a uráženého prezidenta zastali u volebních uren.

Mnoho lidí má z různých důvodů vůči současnému prezidentovi výhrady. Co ovšem lidem vadí více než Zeman, jsou všechny ty mediálně aktivní celebrity, osobnosti a aktivisté, kteří napovídají lidem, co si mají myslet a koho nemají volit. Zeman by s ohledem na svůj věk a zjevnou únavu danou zdravotním stavem svůj prezidentský mandát asi neobhájil, kdyby jeho kritici tolik netlačili na pilu.

Vítězstvím Miloše Zemana určitě nepomine rozdělení společnosti, neboť lidé, kteří ho nesnášeli, si ho sotva oblíbí. Současně není pravděpodobné, že by si sympatizanti Miloše Zemana oblíbili jeho odpůrce. Pokud ale jde o tvrzení, že Miloš Zeman rozděluje společnost, stejně tak se dá říct, že Zeman je prezidentem rozdělené společnosti, podobně jako jeho předchůdci. Nemá šanci společnost sjednotit, ani kdyby chtěl, protože po sjednocení není poptávka. Poptávka je pouze po odstranění Zemana z Hradu, respektive po jeho pokračování na Hradě. 

Odpověď na otázku, jakým bude Miloš Zeman prezidentem v druhém funkčním období, zda dobrým, anebo špatným, je jednoduchá: Jak pro koho.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme