Políček Štěchovi je důležitější než koordinace zahraniční politiky

„Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky vůči Číně,“ psalo se v prohlášení nejvyšších ústavních činitelů v reakci na setkání tehdejšího ministra kultury s dalajlamou.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České republiky Miloš Zeman | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Také tímto způsobem může vypadat koordinace zahraniční politiky. Podle mínění nemalé části zákonodárců byl jednotný postup spíše ke škodě, než k prospěchu země.

Protiruské sankce jsou důvodné, shodli se nejvyšší ústavní činitelé. Podpořili i odmítnutí migračních kvót

Číst článek

Pod velmi kontroverzní prohlášení se tehdy podle očekávání ochotně podepsal prezident republiky a bez problémů se k němu vedle premiéra připojili i šéfové obou komor parlamentu.

V současné době by demonstrace jednoty českých ústavních činitelů nebyla tak jednoduchá. Éra vzájemně dobrých vztahů mezi Milošem Zemanem a Milanem Štěchem skončila.

Nezpůsobil to výrazně odlišný postoj k zahraniční politice Česka. Může za to dění uvnitř sociální demokracie. Předseda Senátu nesdílí názor některých stranických kolegů, že lepší budoucnost ČSSD zajistí užší spolupráce s Hradem.

Na černém seznamu

Milan Štěch dává veřejně najevo, že mu vadí vměšování hlavy státu do dění uvnitř této strany. Konec přátelství se projevuje také v tom, že si předseda Senátu dovolí veřejně nesouhlasit s názory hlavy státu například na smysl protiruských sankcí. Při prezidentské volbě nepatřil k Zemanovým podporovatelům.

Štěch: Koordinace zahraniční politiky vázne. Pocheho by měl řešit Ústavní soud

Číst článek

Výsledkem je, že prezident s předsedou Senátu prakticky nekomunikuje. V soukromé rovině by na tom nebylo nic zajímavého. Hlava státu by však měla dokázat formálně spolupracovat s šéfem horní parlamentní komory.

Miloš Zeman toho není schopen, protože promítá osobní spory do výkonu své funkce. Přesvědčit se o tom mohli například někteří rektoři, kteří nebyli opakovaně pozváni na Hrad na oslavu státního svátku.

Rovněž předseda Senátu se ocitl na černém seznamu. Prezident republiky mu to dává při různých příležitostech najevo. Není proto divu, že schůzka ke koordinaci zahraniční politiky byla svolána na takový termín, který Štěchovi nevyhovoval.

Přitom v zájmu země je, aby navenek působila srozumitelně. K tomu by mělo sloužit zmiňované setkání. Neúčast zástupce Senátu na něm názorně dokazuje, že přednost před hledáním shody dostalo udělení políčku člověku, který není přátelsky nakloněn tomu, kdo schůzku pořádá.

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme