Ani špína už není, co bývala

O prezidentovi rozhodne rychlá kampaň před druhým kolem, která nebude ani trochu rytířská, naopak – čekejme podlé útoky, záludné dezinformace a špínu, mnoho špíny. Na tom se shodují všichni, kdo se vyjadřují k výsledkům prvního kola prezidentské volby, z něhož postoupili Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Tak trochu se předpokládá, že útoky povede právě prezidentův tým, protože Zeman má neskonale víc politických zkušeností, umí „v tom chodit“ a před pěti lety se stal jeho soupeř Karel Schwarzenberg (TOP 09) terčem zlé pomluvy.

V bulvárním deníku Blesk vyšel tehdy těsně před hlasováním inzerát (podal ho bývalý důstojník StB Vladimír Zavadil), který tvrdil, že Schwarzenberg připravuje půdu pro vrácení majetku sudetským Němcům, jejich odsun považuje za nespravedlivý a že by Edvarda Beneše postavil před soud jako válečného zločince.

A zatímco se Drahošovi hlásí poražení kandidáti a nabízejí přízeň svých sympatizantů i praktickou pomoc, Zeman se bude muset spoléhat jen a jen na vlastní zbraně.

Jed může napáchat nepředvídané škody

Pro tvůrce dezinformačních kampaní a mágy, kteří v kbelících míchají různé druhy špíny, máme dvě špatné zprávy. Ta první platí v každé době – když se s jedem naloží neopatrně, může napáchat nepředvídané škody. Druhá je naopak aktuální, před pěti lety byla situace jiná: v časech postfaktických už ani špína není, co bývala.

Drahoš vs. Zeman. Jsem si jistý, jak to dopadne

Číst článek

Těch zhruba 1 600 000 voličů Pavla Fischera, Michala Horáčka, Marka Hilšera a Mirka Topolánka může dát ve druhé kole svůj hlas Jiřímu Drahošovi, ale také nemusí, byť je k tomu jejich vyvolení nabádají.

Může se stát, že jim nějaká informace Jiřího Drahoše zprotiví – třeba že byl agentem StB, nebo ještě hůře agentem Miroslava Kalouska (TOP 09), nebo by se jako hlava státu změnil ve vítače všech uprchlíků.

Ale pozor, když jim budou tyto nebo jiné zlé informace nabízeny ve zvlášť zavrženíhodné podobě, může se stát pravý opak a oni vlažní antizemanovci si řeknou: tak dost už bylo ruských tajných služeb, Mynářů a Číňanů na Pražském hradě a půjdou volit Drahoše.

Pomluvy zapadnou

Pak je tu ještě třetí varianta. Veřejný prostor je dnes tolik nabitý fámami, polopravdami, neuvěřitelnými odhaleními, vtipnými nadsázkami i odpornými pomluvami, že jedna dvě další prostě zapadnou.

A když nezapadnou, nechytnou za srdce voliče právě proto, že nebudou světlicí na temné obloze ale na nebi o silvestrovské půlnoci. Ať se všelijací vlastníci médií i cizí tajné služby činí sebevíc, dopad jejich snažení bledne v hlomozu, který pomáhají vydávat miliony uživatelů sociálních sítí.

Rakovina, protéza, pedofilie i nevlastní potomek, to všechno už tu někdo na finalisty prezidentské volby vytáhl. Jistěže si lze představit ještě smradlavější a lepkavější špínu. Ale zničující síla toxických předvolebních útoků je minulostí.

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme