Pohřbít prezidenta zaživa je teď legální

Státní zástupce Arne Nekula pravomocně zamítl stížnost prezidenta Miloše Zemana proti odložení trestního stíhání bývalého brněnského radního Svatopluka Bartíka. Ten před volbou prezidenta napsal na Facebook, že Zeman ví, že umírá na rakovinu a nemá před sebou víc než sedm měsíců života.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a aktivista Svatopluk Bartík

Prezident Miloš Zeman a aktivista Svatopluk Bartík | Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas/Profimedia | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Bartík tehdy své tvrzení, k němuž neměl žádný důkaz, sice radši rychle smazal, když mu Zeman pohrozil žalobou, teď ale částečně vyhrál. Státní zástupce totiž potvrdil závěr policie, že Bartíkův výrok není úmyslnou pomluvou a Zemana ve volbách nijak nepoškodil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář

To je jistě zajímavé zdůvodnění. A taky trochu bez důkazů podobně jako Bartíkův zjevný výmysl, protože prezident stále žije i víc než rok po svém zvolení. Ano, Zeman volby vyhrál, nakonec ale celkem těsně.

Možná mohl vyhrát i víc, kdyby někteří lidé neuvěřili, že do sedmi měsíců skutečně umře – to nikdo neví. Podle Nekuly Bartík nejednal s úmyslem Zemana poškodit, což je ironie: Bartík totiž svou zprávu pustil na Facebook právě s úmyslem volby ovlivnit v neprospěch Zemana.

Nepřímá spravedlnost?

„Za chvíli skončí uzávěrka nominací na Hrad, takže je možno jít ven s pravdou o zdraví Miloše Zemana...Kdyby nešlo o nejvyššího státního činitele, navíc období sestavování vlády, a Zeman zároveň znovu nekandidoval, jistě bych to nešířil. Myslím tedy, že je veřejný zájem na tom, aby to veřejnost věděla,“ napsal Bartík na Facebook v listopadu 2017.

Svým způsobem jde snad o nepřímou spravedlnost a Zeman tak jen ochutnal vlastní oblíbené praktiky. I on totiž lidi rád veřejně obviňuje bez důkazů jako třeba v případě Ferdinanda Peroutky, jemuž přisoudil článek, v němž údajně dělá z Hitlera gentlemana.

Jenže žádná nepřímá spravedlnost neexistuje. Verdikt státního zástupce potvrdil, že teď můžeme bez důkazů někoho nechat veřejně umřít, když prostě ucítíme potřebu nebo „veřejný“ zájem.

Zeman volby vyhrál, falešná zpráva o jeho rakovině a smrti ale nejspíš nepotěšila nejen jeho rodinu, poškodila ho tedy soukromě. Facebook je samozřejmě plný falešných informací i lidských identit, takže bychom ho neměli brát vážně. O to ale v celé věci nejde.

Bartíkovu zprávu tehdy převzala i běžná média, čímž jí dala určitou věrohodnost a Zemana přinutila popřít lež, což je starý PR trik. Navíc o Zemanově zdraví se spekuluje permanentně, i lež tedy mohla někomu připadat jako pravda.

Případ ale ještě úplně nekončí. Bartík má od Hradu na krku i civilní žalobu, v níž Zeman žádá omluvu a pět milionů korun. Každopádně teď ale už víme, že je legální pohřbít někoho veřejně ještě zaživa. 

Autor je komentátor Info.cz

Petr Holec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme