Zemanova vánoční próza

Miloš Zeman ve vánočním poselství tradičně bilancuje společenskou a politickou realitu, místo aby rozjímal nad hodnotami. Je to jeho styl. A je to v pořádku, neboť na Štěpána už je beztak posledním svátečním gratulantem a o Vánocích už bylo vše řečeno jak duchovními experty, tak zástupem celebrit.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman 26. prosince 2017 | Zdroj: ČTK

Prezidentovým poselstvím se z vánoční pohody vracíme k prozaickým tématům všedního dne.

Miloš Zeman se v letošním vánočním poselství nepouštěl na tenký led. Věcně bilancoval obecně pozitivní ekonomickou situaci a zahraniční politiku. Podrobněji se - s ohledem na letošní volby do sněmovny - věnoval vnitropolitické scéně.

Vzhledem k tomu, že se Miloš Zeman neúčastní předvolebních debat prezidentských kandidátů, jsou jeho poznámky k povolební situaci příležitostí vytvořit si představu, jak by nakládal se zjevným volebním patem v případě znovuzvolení prezidentem.

Zásadní je jeho sdělení, že v žádném případě nevypíše předčasné volby, neboť by to považoval za výsměch občanům. Politici jsou podle prezidenta povinni hrát s kartami, které dostali od občanů. S tím, že občany, na rozdíl od politiků, nelze vyměnit.

Vzkaz voličům a politikům 

Od TGM k Zemanovi: Poslechněte si vánoční a novoroční projevy všech prezidentů

Číst článek

Neuspěje-li Babišova vláda v prvním kole, má Miloš Zeman v úmyslu vytvořit „časový prostor pro důkladná jednání politických partnerů tak, aby snad někdy v únoru se uskutečnil druhý pokus, který již může být úspěšný“.

Otázka předčasných voleb je delikátní. Nechce je nikdo, vítězové ani poražení. V dané chvíli navíc nedávají smysl, neboť by pravděpodobně dopadly stejně, jako minule.

Současně ale stále platí, že nelze sestavit vládu bez Babiše, ani s ním a nikdo se pochopitelně nemá k tomu, aby podporoval vládu, ve které není.

Po neúspěšných pokusech o vytvoření stabilní vlády s podporou parlamentu tedy budeme mít vládu v demisi, kterou nebude chtít většina sněmovny a k tomu premiéra, který o vládnutí v demisi nebude mít zájem.

Předčasné volby nikdy nevypíšu, byl by to výsměch občanům, řekl Zeman ve vánočním poselství

Číst článek

Za takové situace na předčasné volby dojde, ať už prezidentem bude kdokoli a ať si cokoli myslí o povinnosti politiků hrát se špatnými kartami.

Zemanovo „nikdy“ ohledně vypsání předčasných voleb neznamená, že budeme mít čtyři roky vládu v demisi. To skutečně nehrozí.

Od Zemana jde za prvé o vzkaz voličům, že chová respekt k jejich volbě a pak o vzkaz politikům, kterých si vesměs neváží, aby kalich hořkosti, který obdrželi u voleb, vypili do dna. Slibuje jim, že se o to ochotně postará.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme