Minimum morálky na Čapím hnízdě

Jeden moment ze sněmovního jednání o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání by neměl zapadnout. Jaroslav Faltýnek v projevu pronesl pozoruhodnou větu: „Když nás vydáte, bude to naše morální vítězství. Když nás nevydáte, bude to naše morální satisfakce.“

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Otevřel tak otázku morálky v celém případu Čapí hnízdo. A řekněme rovnou, že to z jeho pozice nebylo tak úplně rozumné, protože, když uplatníme morální úhel pohledu, spatříme největší problém na straně obviněných.  

Největší ironie je v tom, že jistý morální lapsus připouštějí v kauze Čapí hnízdo i příznivci Andreje Babiše. Třeba takový Miloš Zeman, když vysvětloval, proč se podle něj Andrej Babiš nedopustil trestného činu, prohlásil, že právo je minimim morálky a z hlediska minima morálky tedy bylo právo naplněno. Je to mimoděčné vyjádření toho, že morálky mohlo být v jednání Andreje Babiše opravdu minimum.  

To nakonec svým způsobem připustil i sám Andrej Babiš. Když se průšvih s evropskou dotací v plné šíři provalil, prohlásil, že oněch 52 milionů korun rozdá na charitu. Byl to svého druhu odpustek. No a řeknětě sami: Proč by si člověk kupoval odpustky, kdyby neměl pocit, že udělal něco – když ne rovnou trestného – tak určitě ne úplně morálního?  

Ošidná dvojrole

Dá se namítnout: Proč se vlastně vůbec nyní morálními aspekty případu zabývat? Vždyť ve sněmovně šlo o vydání k trestnímu stíhání, tedy o aspekty trestněprávní! Inu proto, že jde o politiku a v té jde i o jiné záležitosti než o pouhou trestní odpovědnost. Třeba právě o etiku, která je součástí toho, čemu se souhrnně říká odpovědnost politická.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Je jistě možné, že podobně jako Andrej Babiš uvažovali a jednali při pokusu o získání evropských dotací desítky lidí. Jenže nikdo z nich současně neříká, že chce bojovat s „korupční hydrou“, nikdo z nich nechce být premiérem. V byznysu si s minimem morálky vystačíme, a je to tak v pořádku. V politice to tak ale není, nebo by být nemělo.

Pokud se někdo nedokáže ovládnout a tvrdě maximalizuje své zisky, sice možná v mantinelech zákona, ale bez valného ohledu na morálku, nemá pro politiku ty nejlepší předpoklady. Politika spočívá, nebo by aspoň měla spočívat, ve správě věcí veřejných, nikoli v jejich privatizaci.  

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

A ještě jednu poznámku: Kauza Čapí hnízdo, ve které figuruje nejen Andrej Babiš, ale i jeho rodina ukazuje, že je krajně komplikované oddělit různé roviny života, například právě byznys a rodinu. V jistém smyslu je vlastně přirozené pracovat v byznysu ve prospěch vlastní rodiny, či naopak rodinu v byznysu využít.

Když budeme pokračovat o úroveň výš, dostaneme se nutně k otázce, zda, pokud je člověk byznysmen tělem i duší, může dokázat od vlastního byznysu oddělit politiku. Nehrozí nakonec vždy, že byznysmen bude i v politice tak trochu pracovat ve prospěch vlastního byznysu? A třeba i v modu „minimum morálky“, jak o tom už byla řeč?

Ne, není řečeno, že nikdo nemůže ošidnou dvojroli zvládnout se ctí. Ale opatrnost na místě je. A týká se to samozřejmě i Andreje Babiše, kandidáta na předsedu vlády České republiky.

Petr Honzejk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme