Výsledky biatlonistů na MS? Žádné překvapení

Žádná medaile a jen jedno individuální umístění v elitní desítce. Čeští biatlonisté opouštějí švédský Östersund s nejhorší bilancí z mistrovství světa za posledních osm let.

Komentář Östersund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Krupčík | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

„Budu realista, tipuju tři medaile,“ napsal jeden z biatlonových fanoušků na facebooku před startem šampionátu. Jistě: kdo se někdy nezmýlil při odhadování sportovních výsledků…? Ale tahle předpověď byla už v době svého publikování úsměvná.

Závod s hromadným startem vyhrála Dorothea Wiererová, Davidová dojela šestnáctá

Číst článek

Možná to někomu z vás přijde tvrdé. Kruté. Třeba si řeknete, že po bitvě je každý generálem. Ale kdo čekal výrazně lepší výsledky českých reprezentantů, byl nikoliv realistou, nýbrž obrovským optimistou.

Čtyři vycházky Markéty Davidové a jedna štafetová na stupně vítězů v předchozím průběhu zimy nás opravňovaly doufat, že aspoň jednou by se na mistrovství u prvních třech příček mohla objevit česká vlaječka. Ano, mohla, nebyla by to žádná senzace.

Jenže Davidová jela poprvé na velkou akci dospělých jako jedna z favoritek. Některé ženy (nebo ještě stále spíše dívky?) tohle i ve věku 22 let zvládnou, tlak si nepřipouští nebo je očekávání naopak spíš motivuje.

Titul mistra světa v závodě s hromadným startem slaví Ital Windisch, Krupčík doběhl dvacátý

Číst článek

Pro ni se to ukázalo jako velké sousto. Nejde o žádný průšvih. Velmi nerad bych to zakřikl, ale pokud ji nepostihne vážný zdravotní problém a nepřestane na sobě pracovat, velké medaile se dřív nebo později dočká.

Kritici budou pravděpodobně ohrnovat nos, ale dobrý šampionát zažil Tomáš Krupčík. Jedenatřicetiletý chlapík, který se roky pohyboval na hraně reprezentačního A týmu a chyběl v něm i při loňských olympijských hrách, se v Östersundu stal jeho jedničkou.

Za předchozích pět sezon získal ve Světovém poháru dohromady 145 bodů, v téhle jich má ještě před koncem 144 a z toho více než polovinu vydoloval právě na šampionátu. Krupčíkovi nelze nic vyčítat.

Norové suverénně vyhráli mužskou štafetu, Češi dojeli čtvrtí. Od medaile je dělilo 17 sekund

Číst článek

Jenže ani těm, od kterých jsme čekali víc, protože v minulosti dokázali prohánět nejlepší, nelze vyloženě nic vyčítat. Speciálně Ondřej Moravec, Michal Krčmář a Veronika Vítková, na něž tahle charakteristika sedí, jsou proslulí perfekcionisti.

Pro svůj úspěch dělají maximum. V tréninku dřou a nechtějí podcenit ani věci kolem. Třeba Krčmář raději už v sezoně nehraje ani na svém oblíbeném playstationu, aby si jeho tělo i mysl dokonale odpočinuly před závody.

Jenže šampionát a vlastně celá zima téhle trojce nevyšla podle představ. Něco se pokazilo. Přetrénování? Změna přípravy s novými kouči Gjellandem a Vítkem?

Vedení českého biatlonu čeká záživné jaro. Musí si sezonu důkladně zanalyzovat, zjistit, co je potřeba do té příští změnit. Už teď se ostatně zamýšlí i nad složením realizačních týmů.

Spoléhat se jen na další výkonnostní vzestup Markéty Davidové by bylo málo.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme