Mohl by být Václav Klaus skautem?

Ví se o mně, že jsem po mnoho desítek let skautem a že jsem jím byl i v kriminálech a lágrech, v nichž mě moje skautská výchova a zkušenost mnohokrát pomohly se ubránit.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští skauti před odjezdem na Jamboree ve Švédsku | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Teď se bohužel nemůžu se skauty příliš potkávat tak, jak bych chtěl - kromě radioaktivity mám v sobě k připomenutí oněch laskavých let třídního boje (či spíš války s obětmi na životech) taky nízkou imunitu proti všemu možnému. Ale víme o sobě a čas od času se sestřičky či bráškové zeptají na nějakou mou zkušenost s obranou proti těm, co se pořád víc vytahují.

Zvláštní je, že právě tihle vejtahové pohrdají vším, co v sobě nese sebemenší moudrost, nadhled, neochotu se chovat stádně. Dnes po ránu mi volal spíš dětský než klukovský hlas, který se mě ptal, jak se mám a že doufá, že dobře. 

Po prvních slovech jsem měl maličko podezření, že si to napřed napsal, ale když jsem řekl, že opravdu dobře a že navíc mám radost, jelikož jsem se dozvěděl, že takový ten skautský román Perlorodky, který mají skauti rádi a hrají podle něj hry, bude celý vysílat na začátku podzimu plzeňská redakce DVOJKY, až v poslední chvíli se ovládl a jen začal Týýý… ale vole už neřekl.

Uzákonění skautského slibu?

Honem mi popisoval, že se v neděli vrátil z tábora a že na rozloučenou hráli hru z Perlorodek o tom klukovi, co se v Americe za války Severu a Jihu vydal hledat svého tatínka a že to bylo drsný. Ale krásný.

Mám moc velkou radost, že skautských holek a kluků už je 70 tisíc a že všichni složili svůj slib, že vždycky budou mluvit pravdu a pomáhat druhým, hlavně těm, co už nemůžou dělat všechno, co by chtěli, že budou ctít názory druhých a budou pořád připraveni, kdyby je někdo potřeboval. Že budou ctít názory druhých, a jakmile v nich zazní nějaká nenávist, přiznají se druhým, aby jim od ní odpomohli.

Před pěti či kolika lety vysílala televize mnohodílný pořad nazývající se VZKAZ, v němž moderátor oslovoval ženy a muže všech možných profesí a hlavně s bohatými životními zkušenostmi, co by vzkázali mladší generacím. 

Jelikož o mně věděli, co jsem zač a že dokonce mám skautský řád Stříbrného vlka, zeptali se mě, jestli by i teď mohl skautský zákon být odhlasován v parlamentě. Řekl jsem, že určitě, a nakonec jsem taky musel přiznat, že hodně poslanců a senátorů by skautem být nemohlo. Ani tehdejší prezident Václav Klaus.

Možná by tedy mé doporučení jako průvodce volbami mělo mít i onu otázku: zdvihl byste paži pro uzákonění skautského slibu? A snad i sankce za jeho nedodržování?

Jiří Stránský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme