Moravský Janoušek školí, jak se dá v Česku vyhnout kriminálu

Za poslední rok jsme Vladislavu Jaroškovi věnovali třináct textů. Matematicky vzato, co měsíc, to kus. Není to nepatřičná umanutost tak pečlivě sledovat jednoho lokálního lihovarníka, jenž měl tu smůlu, že úřady zrovna jeho usvědčily z daňových podvodů? Nemyslíme si. Mutěnický případ může sloužit jako univerzální ilustrace všech stesků o těžkopádné justici s nevyzpytatelnými výroky.

Zápisník Praha/Mutěnice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gott a Zeman. Vzácné návštěvy, na něž se u Jaroška dodnes vzpomíná | Foto: Filip Jandourek

Nejprve trocha faktů na osvěžení paměti; případ mutěnického lihovarníka na obrazovkách často nezahlédnete.

6. listopad 2012: Jarošek si za daňové podvody (jejich popis je na tomto místě vedlejší, rozepsali jsme se o nich tady) vyslechl pravomocný rozsudek.

Leden 2013: Jarošek měl nastoupit do vězení, zažádal o odklad a uspěl. Důvod? Podlomené zdraví.

Srpen 2013: Další výzva k nástupu do vězení. Jarošek ale zmizel neznámo kde.

Březen 2014: Po tři čtvrtě roce ho policie zatkla na Slovensku, odkud putoval do vězení.

Květen 2015: Krajský soud mu přerušil výkon trestu.

Srpen 2015: Jarošek si se svým vážně nemocným srdcem dvakrát týdně krátí čas na střelnici, a dokonce se umístí na třetím místě soutěže ve střelbě brokem.

Červen 2016: Přerušení trestu doběhlo, Jarošek ovšem požádal o další odklad. Ano, znovu vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu.

20. června 2016: Soud vydává příkaz k nastoupení do výkonu trestu (vězeňští lékaři měli za to, že Jaroškův zdravotní stav není natolik vážný, aby se něj nemohli postarat za mřížemi).

19. července 2016: Policie nachází Jaroška v olomoucké fakultní nemocnici, jeho zdravotní stav se náhle zhoršil. Prý.

25. srpna 2016: Policie, která musela hlídkovat před Jaroškovým nemocničním pokojem, začala prověřovat, zda se podnikatel nevyhýbá vězení záměrně.

31. srpna 2016: Jarošek požádal o další přerušení trestu, soud stopl policejní vyšetřování.

7. září 2016: Brněnský soud rozhodl o dalším půlročním přerušení trestu (vězeňští lékaři uvedli, že se o Jaroška nemůžou vzhledem ke zdravotnímu stavu postarat).

Říjen 2016: Jarošek – už podruhé – žádá o milost prezidenta Miloše Zemana. Jejich společná fotografie v tu dobu ještě visí v Jaroškově sídle. Totiž: Jarošek svého času v Mutěnicích založil stranickou buňku zemanovců a Zeman se s ním sešel i poté, co byl nepravomocně odsouzen

1. února 2017: Jarošek opět žádá o další přerušení trestu.

Červen 2017: Vězeňská komise rozhoduje, že péči o Jaroška za mřížemi zvládne. A teď přichází další Jaroškův hvězdný okamžik: než soud stačil o zprávě vězeňské komise rozhodnout a vydat příkaz k nastoupení, podnikatel předkládá novou lékařskou zprávu. A vězeňské komisi prý nezbývá, než se s ní seznámit a znova se vyjádřit. Soud do té doby počká. Další finta, kterou lze neomezeně aplikovat? To teprve uvidíme. 

A tady by dnešní zápisník vlastně mohl skončit. Jsou fakta, co nepotřebují komentář.

Stačí si promluvit s Jaroškovými sousedy, bývalými zaměstnanci či obchodními partnery. Všichni mají jasno: spravedlnost je na prodej. Mutěnickým (a nejspíš nejen jim) nikdo nevyvrátí, že justice kolem velkopodnikatele s vlivnými přáteli, zvěčněnými na stěnách jeho panství, nenašlapuje po špičkách. Že nad Jaroškem někdo z jeho častých hostů nedrží ochrannou ruku. Že mu nevrací pohostinnost, kterou poznali v jeho sklepích.

V Mutěnicích zkrátka žije muž, od nějž by se mohl učit i jiný pravomocně odsouzený podnikatel Roman Janoušek (ten docílil - zatím - jen tří přerušení trestu). Má to štěstí, že na rozdíl od pražského Lorda Voldemorta na něj není tolik vidět. My ale zhasnout neplánujeme. Třináctý článek není poslední.

Radek Kedroň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme