‚Guardiolův efekt‘. Trenér, který změnil pohled na fotbal

Na mistrovství světa netrénuje žádný tým - dokonce ani nikdy nevedl žádnou reprezentaci. Přesto je jméno Pepa Guardioly slyšet na šampionátu v Rusku docela často. Právě on totiž zanesl do fotbalu prvky, které teď kdekdo okoukává.

Sloupek Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pep Guardiola. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

„Pep Guardiola má vliv na spoustu hráčů a trenérů,“ zdůraznil skotský trenér Andy Roxburgh, člen technicko-výzkumné skupiny Mezinárodní fotbalové federace FIFA.

Španělský - přesněji katalánský - kouč Guardiola je vyhlášený vysokým a náročným presinkem. Ve chvíli, kdy tým ztratí míč, tak hráči okamžitě vyrazí a snaží se narušit rozehrávku soupeře. Tak, aby balon co nejrychleji získali zpátky.

Podobně to teď dělá čím dál víc týmů - i na mistrovství v Rusku. Čím rychleji totiž získáte míč zpátky, tím menší je šance na inkasování gólu. Naopak to otevírá možnosti na ohrožení soupeřovy brány.

Guardiola trénoval ve Španělsku, Německu a teď v Anglii. Stylem hry svých týmů tak ovlivnil hráče v nejlepších ligách světa. A tyto soutěže teď dodávají opory jednotlivým reprezentacím na mistrovství, kam pak Guardiolovy taktické prvky přenáší.

Francie bude ve finále favoritem

Číst článek

Proto Roxburgh mluví o „Guardiolově efektu“.

Fotbal se totiž neustále vyvíjí. Stačí si pustit přenosy ze sedmdesátých nebo osmdesátých let, které z dnešního pohledu připomínají zpomalený film.

Rychlost, taktika, preciznost, dynamika, síla. To všechno je dnes na vyšší úrovni.

Právě lidé jako Guardiola vymýšlí, jak různé detaily zlepšit. A fotbal se díky takovým trenérům posouvá dál a dál.​

Petr Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme