‚Guardiolův efekt‘. Trenér, který změnil pohled na fotbal
Na mistrovství světa netrénuje žádný tým - dokonce ani nikdy nevedl žádnou reprezentaci. Přesto je jméno Pepa Guardioly slyšet na šampionátu v Rusku docela často. Právě on totiž zanesl do fotbalu prvky, které teď kdekdo okoukává.
„Pep Guardiola má vliv na spoustu hráčů a trenérů,“ zdůraznil skotský trenér Andy Roxburgh, člen technicko-výzkumné skupiny Mezinárodní fotbalové federace FIFA.
Španělský - přesněji katalánský - kouč Guardiola je vyhlášený vysokým a náročným presinkem. Ve chvíli, kdy tým ztratí míč, tak hráči okamžitě vyrazí a snaží se narušit rozehrávku soupeře. Tak, aby balon co nejrychleji získali zpátky.
Podobně to teď dělá čím dál víc týmů - i na mistrovství v Rusku. Čím rychleji totiž získáte míč zpátky, tím menší je šance na inkasování gólu. Naopak to otevírá možnosti na ohrožení soupeřovy brány.
Guardiola trénoval ve Španělsku, Německu a teď v Anglii. Stylem hry svých týmů tak ovlivnil hráče v nejlepších ligách světa. A tyto soutěže teď dodávají opory jednotlivým reprezentacím na mistrovství, kam pak Guardiolovy taktické prvky přenáší.
Francie bude ve finále favoritem
Číst článek
Proto Roxburgh mluví o „Guardiolově efektu“.
Fotbal se totiž neustále vyvíjí. Stačí si pustit přenosy ze sedmdesátých nebo osmdesátých let, které z dnešního pohledu připomínají zpomalený film.
Rychlost, taktika, preciznost, dynamika, síla. To všechno je dnes na vyšší úrovni.
Právě lidé jako Guardiola vymýšlí, jak různé detaily zlepšit. A fotbal se díky takovým trenérům posouvá dál a dál.
Nový předseda německých křesťanských demokratů nepůjde jen ve šlépějích Merkelové
Robert Schuster
A v Osvětimanech, tam už dostali vakcínu všichni?
Petr Šabata
Základní kámen hranice na Gibraltaru postavila epidemie. Po letech padne během pandemie
Leona Šmelcová
Sociální sítě na rozcestí. Rozeštvaly americké občany dokonale
Jiří Bulan