Tak k čemu ten videorozhodčí vlastně je?

Hned několikrát byl v zápase mistrovství světa Portugalsko - Španělsko (3:3) v akci videorozhodčí. Strhující zápas byl demonstrací, jak můžou moderní technologie fotbalu pomoci.

Sloupek Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cristiano Ronaldo v dresu Portugalska. | Foto: Rafael Marchante | Zdroj: Reuters

Diskutabilní byly dva momenty. Penalta po faulu na Portugalce Ronalda a gól Španěla Diega Costy.​

V prvním případě Ronaldo do španělského obránce Nacha naskočil a až pak došlo ke kontaktu obou hráčů.

Šedá zóna

Podle rozhodčího Rocchiho - k nelibosti Španělů - penalta. Verdikt následně potvrdil i videorozhodčí Irrati. 

A druhý moment? Předcházel mu souboj Diega Costy s portugalským stoperem Pepem, kterého trefil loktem do krku. 

Ani v tomto případě videorozhodčí verdikt hlavního sudího nezměnil. Proč?

Video má zabránit jen hrubým a zjevným chybám. To se v těchto případech nestalo. Oba momenty sice byly hraniční, ale rozhodnutí sudího nebylo vyloženě špatné. Rozhodčí tomu říkají „šedá zóna“. I kdyby Rocchi posoudil obě situace opačně, asistent u videa by opravu nedoporučil.

Portugalsko - Španělsko 3:3. Dramatické pyrenejské derby skončilo remízou, Ronaldo zazářil hattrickem

Číst článek

Ve fotbale zkrátka bývají i nejednoznačné momenty, a tak to i zůstane. Video totiž nemá zbavit rozhodčího odpovědnosti. 

Pro úplnost, videorozhodčí zkoumá jen to podstatné - gólové situace, penalty, vyloučení a případně upozorňuje na chybnou identifikaci hráčů při udělení žluté nebo červené karty.

Pípnou hodinky?

Na mistrovství světa je rovněž k dispozici takzvaná „Goal Line Technology“. I ta byla v pátek v akci. To když se míč po střele španělského záložníka Iska odrazil od břevna - na brankovou čáru. Anebo za ni?

Španělský obránce Ramos okamžitě naběhl k rozhodčímu a zlobil se, že to byl gól. Ricchi však jen ukázal na hodinky, které by mu v takovém případě daly signál. To, že míč za čárou nebyl, následně potvrdily i všechny televizní záběry.

Zápas zkrátka nabídl několik situací, které ukázaly, jak moc můžou moderní technologie fotbalu pomoci. Nerozprášit emoce, ale zajistit fér hru.

Petr Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme