Mugwump. Nadávka, nebo kompliment?!

Kdyby se ve Spojeném království hlasovalo o „slovu týdne“, byl by vítěz klání z posledních dnů předem jasný. Všichni aktéři britského světa politiky a médií se vrhli k internetu a začali v knihovně honem hledat zaprášené výkladové slovníky v momentu, kdy ministr zahraničí Boris Johnson ve svém sloupku v bulvárním Sunu počastoval předsedu opoziční Labour Party Jeremyho Corbyna označením „mutton-headed old mugwump“. Jasně. Tvrdohlavý, starý, ale mugwump?! Cože?

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí Boris Johnson

Britský ministr zahraničí Boris Johnson | Foto: Reuters

Je třeba si uvědomit, že absolvent Oxfordské univerzity Boris Johnson je zřejmě jedinou současnou postavou vrcholné politiky, která plynně ovládá starořečtinu i latinu, a jehož angličtina je tak pestrá jako botanická zahrada v červnu. Jestli někdo v britské politice trousí neotřelé a neobvyklé výrazivo, pak je to jednoznačně Boris!

Už vzhledem k odlišné politické příslušnosti pánů Corbyna a Johnsona a při vědomí toho, že startuje volební kampaň, nemusí být člověk analytik z Langley, aby pochopil, že mugwump asi nebude úplně kompliment. Na druhé straně je v tom slovu cosi mazlivého, a to jak v češtině, tak v angličtině.

Nedokázal jsem zprvu tenhle výraz úplně rozšifrovat, byť jsem měl neodbytný pocit, že jsem ho už někdy slyšel. Pomohli až kolegové z Timesů a Guardianu, kteří připomněli, že „supreme mugwump" byl titul šéfa Mezinárodní konfederace čarodějů ve světě Harryho Pottera, který stvořila J. K. Rowlingová.

Boris Johnson zamířil do USA jednat s Trumpovým týmem

Číst článek

Vzhledem k tomu, že skalní potterologové připomněli, že funkci „supreme mugwump" zastával i klaďas a sympaťák Albus Brumbál, nejevil se tento výklad Johnsonova označení coby pravděpodobný. Stejně tak příliš nepomohl pohled do Merriam-Websterova slovníku, který slovo „mugwump" eviduje coby poangličtěnou verzi výrazu, který měli indiáni z amerického Massachussetts pro svého válečného náčelníka. Celoživotní pacifista Corbyn s orlími pery?!

A skutečně. Ono kouzelné slovíčko má svůj sekundární, politický, ne-brumbálovský význam, který měl šéf britské diplomacie evidentně na mysli. Na druhé straně Atlantiku je „mugwump" osoba politicky činná v jisté straně, která se tváří, že je nezávislá a která je názorově neutrální nebo nerozhodná. Definice přístupu Jeremyho Corbyna k brexitu jako vyšitá!

Prvními politickými „mugwumpy" byli podle Guardianu členové Republikánské strany, kteří se v prezidentské kampani v roce 1884 rozhodli upřednostnit demokratického kandidáta Grovera Clevelanda před svým vlastním kandidátem. V tomhle popisu zase srovnání s Corbynem dost pokulhává.

Mugwumpy jsou totiž podle téhle logiky spíš tisíce příznivců Labour Party, kteří sice dýchají pro vlastní partaj, ale sotva by vydýchali, kdyby se jejich vlastní předseda měl stát ministerským předsedou. Takže, přátelé, až budete chtít někoho elegantně a přitom originálně urazit, ponořte se radši napřed důkladně do slovníku, nebo počítejte do deseti...

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme