Muslimský kamínek v Putinově botě

Když se vzápětí po nepovolené demonstraci asi tisícovky muslimů u moskevského velvyslanectví Barmy, která proběhla minulou neděli, objevil na webové stránce ruské agentury RIA komentář k této události, byl záhy smazán.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kadyrov svolal obrovský mítink do svého hlavního města Groznyj

Kadyrov svolal obrovský mítink do svého hlavního města Groznyj | Zdroj: ČTK

Dá se ale vyhledat prostřednictvím Googlu, takže je možné si ho přečíst. Autor komentáře klade otázku, kam se rozšíří činnost radikálních islamistů po předpokládané porážce Islámského státu. Čtenáře nepřímo vede k odpovědi, že se nové ohnisko může objevit v Rusku, konkrétně v Čečensku a že vůdcem se může stát vládce této republiky Ramzan Kadyrov.

Kadyrov za moskevskou muslimskou demonstrací stál. Hned druhý den svolal obrovský mítink do svého hlavního města Groznyj. Nahlásil více než milión účastníků, kteří podpořili vůdce, jehož si Alláh vyvolil pro džihád, jak byl Kadyrov z tribuny titulován. Ještě předtím během onlajnového vstupu na Instagramu Kadyrov řekl, že kdyby Moskva podporovala v Barmě „Satana“, tedy vládu této země, on půjde proti Moskvě.  

Poté, co připomněl, jakou má sílu, hodil zpátečku. Slova o neposlušnosti vůči Moskvě byla prý překroucena. Další demonstrace už prý nejsou potřeba. Kadyrov dosáhl svého. Vladimir Putin, který by každého jiného šéfa regionu za podobný výrok okamžitě vyhodil, u Kadyrova najednou hájil „právo na vlastní názor“. Proč se jindy tvrdý prezident zachoval tak změkčile?

Nevraživost, obavy, nervozita

Ze dvou důvodů. Kadyrov mu jistí Čečensko, které po dvou válkách, jež proti němu Moskva vedla, nevyžaduje vojenský zásah. Jen proto, že Kadyrov nastolil osobní diktaturu s prvky práva šaría a má vlastní armádu. To všechno z peněz, které mu pravidelně posílá Moskva.

V jiných regionech a mezi etnickými Rusy to už dávno vyvolává nespokojenost – a stejně tak rozzlobené jsou ruské tajné služby, které Putinovi zazlívají, že vyšetřovat trestnou činnost Čečenců je tabu.

Polský novinář o nitkách vedoucích do Kremlu. A nejde jenom o Polsko

Číst článek

Jenže Putin nemá jak tento problém vyřešit. Osobně se už pojistil proti případným útokům, nejen ze strany Kadyrova, vytvořením preferované ozbrojené složky, Ruské gardy. Jak by jednal, kdyby poklička z tohoto kastrolu napjatých národnostních a konfesních vztahů jednoho dne sletěla, není jasné.

Občanskou společnost, jejíž zárodky se vytvořily v 90. letech minulého století, v zájmu svého mocenského postupu později dokonale rozbil. O pravoslavné cítění Rusů se opřít nemůže. Je sice téměř povinné, ale podle řady průzkumů povrchní. 

Pravoslavní radikálové se raději věnují násilným útokům na film Matylda a jeho režiséra Alexeje Učitěle, protože se prý dopustil svatokrádeže líčením románku budoucího cara Mikuláše II. s baletkou Matyldou Krzesińskou, a navíc je vinen tím, že je Žid.

Dnešní ruská společnost, míněno nemuslimové, je plná vzájemné nevraživosti, obav z budoucnosti a všeobecné nervozity. Nemá společný vektor. Muslimové jsou naopak organizovaní, ctí své učení, poslouchají vůdce a jsou připraveni bojovat. Putin má muslimský kamínek v botě a vypadá to, že bude zkoušet, jak dlouho s ním vydrží chodit.

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme