Na co Sobotka myslel, než shodil svou vládu

Situace je vážná, takže si jasně řekněme, že na žerty není místo. Bohuslav Sobotka nám po 25 letech v politice ukázal, že i on umí bouchnout do stolu, a my teď - jménem jeho poradců i všech těch, kterým spolu se Sobotkou končí politická kariéra - doufáme, že si nezapomněl promyslet pár následujících věcí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda ČR | Foto: Tomáš Adamec

1. Mám plán?

Shodit vládu byl výborný tah. Tak nečekaný, že vyrazil dech všem včetně celého stranického vedení ČSSD. I jindy výřečnému Milanu Chovancovi došla řeč. Přece jen původní plán vyhodit z vlády Andreje Babiše, případné celé ANO, je něco trochu jiného než vyhodit všechny. Včetně Chovance.

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. | Foto: Filip Jandourek

2. Co dál?

Předat taktovku do rukou prezidenta Miloše Zemana, což se podáním demise v podstatě stalo, je odvážný krok i pro největší optimisty. Je teď v rukou prezidenta, jak dlouho Sobotku nechá v demisi vládnout a koho pověří sestavením nového kabinetu.

Sobotkovi poradci ale věří, že má se Zemanem dohodu. Čtou to z toho, že se premiérovi zatím ani jednou na Twitteru nevysmál Jiří Ovčáček, což jinak hradní mluvčí promptně dělá. No, třeba Sobotka Zemanovi slíbil, že tentokrát ho v prezidentské volbě už vážně bude volit.

3. Jak to vysvětlím?

Svým voličům teď Sobotka potřebuje říct, proč položil svou vládu. Vlastně by bylo dobré říct to i ostatním, protože voličů už ČSSD moc nezbývá... A to nebude jednoduché.

S Babišem vládl tři a půl roku, doteď byl ve vládě klid, většinu jeho kauz zná už mnoho měsíců - tak jak lidi přesvědčit, že za tím stálo něco jiného než blížící se volby a padající stranické preference? Možná měl obnovit tu víc než rok přerušenou mimořádnou schůzi sněmovny ke kauze Čapí hnízdo. Nebo ani to by nevypadalo dobře?

4. Kdo zůstal mým spojencem?

Od momentu, kdy Sobotka přijde o premiérské křeslo a premiérem se stane někdo jiný, začíná pro šéfa ČSSD nejkrušnější doba. Možná měl zavolat třeba Mirku Topolánkovi a trochu se přeptat, jak strany zacházejí se svými šéfy, kteří už nejsou premiéři...

Sjezd ČSSD v Brně, Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek

5. Pořád jezdí Lubomír Zaorálek hrát šachy do Lán?

Jestli se stane premiérem někdo jiný z ČSSD, a mohl by to být řekněme Zaorálek, může si Sobotka začít balit krabice, jako Andrej na ministerstvu financí. ČSSD by pak totiž nemusela hledat ani záminku, jako byl u Topolánka rozhovor pro časopis Lui, a prostě by celostátního lídra udělala z premiéra - Lubomíra Zaorálka.

Nejsilnější zbraní, kterou Sobotka měl vůči svým stranickým kritikům, byla právě role předsedy vlády: Bohuslav Sobotka - premiér. Až zmizí ze Strakovy akademie, bude zase jen Bohuslav Sobotka, ten, kterému chybí politický sex appeal.

Tenhle scénář má samozřejmě jednu drobnou slabinu - že Lubomír Zaorálek stojí povážlivě vysoko na seznamu nepřátel Miloše Zemana, ostatně Zeman ho nechtěl ani na postu ministra zahraničí. Jenže pragmatismus je v politice velký stmelovač a sblížil i Zemana se Zaorálkem, kteří spolu teď podle Ovčáčka občas hrají šachy.

Zaorálkovi bude šedesát a premiérský post je dobrá tečka za kariérou. A Zeman? Možná si vyhodnotil, že Sobotkův hlas v prezidentské volbě tentokrát opravdu potřebovat nebude.

ONLINE: Babiš s Chovancem míří za prezidentem, lidovci by rádi dovládli i v demisi

Číst článek

6. Kdy končí český eurokomisař?

Hlavním Sobotkovým rádcem je Vladimír Špidla a byl i tentokrát. Ten má s podáváním demise vlády zkušenost z roku 2004. Donutila ho k tomu jeho ČSSD po prohraných eurovolbách. Mimochodem, Bohuslav Sobotka už tehdy seděl na jednání ÚVV a mohl Špidlu zachránit. Raději ale i on předal vládu Stanislavu Grossovi a Špidla byl "uklizen" na post eurokomisaře.

Takže zbývají dvě (jen napůl vážně míněné) otázky:
- Nešlo o sofistikovanou Špidlovu pomstu?
- A kdy končí Věra Jourová?

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme