Nad Plzní poletuje pestrobarevný 'ledňáček'. Stačí na řev Českého lva či sílu festivalu ve Varech?

Český lev sotva stačil umlknout, i když jeho nespokojené mručení znělo letos o něco déle i proto, že některým lidem od filmu se nepozdávalo jednoznačné vítězství filmu Julia Ševčíka Masaryk, a už se nad českými filmovými vodami ozývá důrazné „tyt-tyt“ plzeňského ledňáčka. Zatímco Český lev se tázavě procházel začátkem března kolem pražského Rudolfina, tento poměrně malý oranžovo modrý ptáček se od čtvrtka 20. dubna do příští středy 26. dubna vznáší nad Plzní. Právě on je hlavní cenou a tedy i symbolem filmové přehlídky Finále.

Tento článek je více než rok starý.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Plzni začal 20. dubna 30. ročník festivalu českého a slovenského filmu Finále.

V Plzni začal 20. dubna 30. ročník festivalu českého a slovenského filmu Finále. | Foto: Filip Jandourek

Pořadatelé důrazně připomínají, že se festival letos koná po třicáté, a že má svou tradici, že jejich festival je přehlídkou těch nejvýraznějších českých premiér loňska, ale do programu už zmiňovaného Českými lvy ověnčeného Masaryka nedostali. (Podle svých slov o něj sice stáli, ale producent měl jinou festivalovou strategii.)

V nabídce se naopak objevuje kasovní trhák Anděl páně 2, divácky atraktivní Teorie tygra v hlavní roli s Jiřím Bartoškou i na německém Berlinále oceněný černobílý snímek Já, Olga Hepnarová. V programu jsou i novinky letošního roku.

Rekordní Masaryk pobral 12 Českých lvů. V síni slávy Zaoralová a Bartoška

Číst článek

Avšak sezona filmových premiér začala v lednu a diváci tak už řadu z nich v kinech vidět mohli. Největším tahákem může být tedy předpremiérové uvedení prvního dílu trilogie Jana Hřebejka Rodinný přítel - Zahradnictví (ostatně Jan Hřebejk už získal za své předešlé snímky tři Ledňáčky a se svou Učitelkou v Plzni také soutěží).

Jenomže i to může být na festival, který má na plakátech hrdé logo, že Finále je festivalem, který ví, co se v Česku točí, trochu málo. Jan Hřebejk sám považuje Finále za hlavní přehlídku české tvorby.

Režisér Jan Hřebejk na filmovém festivalu Finále Plzeň. | Foto: Filip Jandourek

Plzeňská bilanční přehlídka sice důsledně sleduje televizní a internetovou produkci a v tom se může odlišovat od Českého lva, i ten ovšem už oceňuje podobné projekty, nebo od festivalu v Karlových Varech, který ostatně v úterý 25. dubna na letošní první tiskové konferenci vysype první esa z rukávu.

Finále je přehlídkou, která bilancuje loňské výtvory, což je hlavním posláním soutěže Český lev a zároveň festivalem, který dává nahlédnout na novou českou a slovenskou tvorbu. Nepyšní se světově proslulými hvězdami, opulentními večírky ani přehlídkou šatů na červeném koberci, ten je tady v Plzni tyrkysově modrý.

Byť je touto jinakostí a důsledným poletováním mimo pražský region tento „ledňáček" sympatický, přesto mi tady při sledování festivalového dění nad hlavou také poletuje myšlenka, zda toto vše současnému náročnému divákovi, který má filmový svět nadosah, stačí a dává mu dostatečný smysl.

 

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme