Premiéra Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada, nezávislý orgán střežící rozpočtovou odpovědnost státu, se představila svou první Zprávou o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

české mince (ilustrační foto) | Foto: Miloslav Hamřík | Zdroj: Český rozhlas

Cílem prý nebylo způsobit paniku, nicméně docela se to povedlo. Veřejné finance prý udržitelné nejsou, ani když poroste ekonomika a daňové příjmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Hoffman: Premiéra Národní rozpočtové rady

V roce 2068 budeme mít dluh ve výši 230 procent HDP a jsou údajně jen tři možnosti, jak takové tragédii zabránit: zvýšit daně, posunout věk odchodu do důchodu anebo snížit důchody vzhledem k průměrné mzdě.

Při vší úctě a respektu k rozpočtovým radním, jejich závěry jsou logicky poplatné současnému politickému uspořádání, stávajícímu chování finančních trhů, ale i dnešní ochotě veřejnosti akceptovat politiky nastavená pravidla hry čili liberální demokracii respektive globální kapitalismus.

Státní dluh v pololetí stoupl na 1,714 bilionu, na každého Čecha připadá 161 500 Kč

Číst článek

Pokud experti na veřejné finance spočítali, že bude zle, i když bude dobře, plyne z toho především předpoklad, že dojde ke změně režimu na takový, ve kterém když bude dobře, nebude zle.

Technologický pokrok a demografie

Z dlouhodobých prognóz není v dnešním, rychle se měnícím světě valný užitek. Kvůli tomu, že jednou zestárne populace, politici určitě zítra nezvednou daně ani nesníží důchodcům penzi.

To by totiž nebylo rozpočtově odpovědné, nýbrž politicky sebevražedné. Pokud se ukáže, že distribuce bohatství, které společnost vytváří, nepokrývá její potřeby, poroste citlivost lidí na rozevírání nůžek mezi chudnoucími chudými a bohatnoucími bohatými.

Pud sebezáchovy naučí politiky sociální spravedlnosti, protože jim je jasné, že v opačném případě občané zrezignují na liberní demokracii a raději vezmou zavděk demokracií lidovou.

Naše budoucnost není tak temná, jak ji vidí statistici posedlí demografickou prognózou. S technologickým pokrokem ztrácí argumentace procenty práceschopné populace relevanci.

Méně pracovně aktivních občanů obstará v budoucnu i díky robotizaci více práce, než kolik práce více zaměstnaných odvádí dnes.

Někdo by měl na tento detail Národní rozpočtovou radu upozornit. Budoucí prosperita občanů se nebude odvíjet od velikosti napečeného koláče, nýbrž od toho, jak se bude krájet.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme