Navalnyj středobodem velké politiky

Některá ruská a mezinárodní média, včetně časopisu Der Spiegel, zveřejnila zprávu, že zdravotní stav Alexeje Navalného, který se nachází v berlínské klinice Charité, kde je léčen po otravě jedem novičok v Rusku, se značně zlepšil. Údajně je téměř v pořádku psychicky a prognóza zní, že bude na devadesát procent fit i po fyzické stránce.

Komentář Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj | Foto: Pavel Golovkin | Zdroj: ČTK/AP

Zprávy uváděly, že Navalnyj komunikuje a dobře si vybavuje, co se dělo bezprostředně před tím, než byl otráven. Proto byla údajně značně zpřísněna policejní ochrana ruského opozičního politika, aby nedošlo k novému atentátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Navalnyj středobodem velké politiky

I když vzápětí Navalného mluvčí Kira Jarmyšová potvrdila pouze to, že je Alexej při vědomí a reaguje na okolí, a zbytek nazvala značným přeháněním a faktickými nepřesnostmi, je třeba věnovat této informaci velkou pozornost.

Alexej Navalnyj se totiž v těchto dnech stal středobodem velké politiky, která přesahuje Rusko a vlastně i Evropu. Mění se vztah k ruskému režimu a dokonce z úst německé kancléřky Angely Merkelové, která do poslední chvíle chtěla zachránit rusko-německý projekt Nord Stream 2, znějí slova, že Navalného otrávení může zpečetit osud tohoto plynovodu z Ruska do Německa.

Když vítězí hrubá síla

Negativní postoj vůči Kremlu zaujímá stále více členských zemí Evropské unie. Stejně tak ve Spojených státech, kde prezident Donald Trump tradičně brzdí jakoukoli odvetnou činnost státu proti Putinovým výpadům, jsou slyšet i na nejvyšší úrovni odsudky kvůli kauze Navalnyj.

Západní lídři dali Moskvě podmínku: musí začít otrávení opozičního politika vyšetřovat a musí kauzu uspokojivě vysvětlit. Jenže z ruského hlavního města zní naprostý opak. Ministerstvo zahraničních věcí – jak uvedlo, s Putinovým souhlasem – na Německo zaútočilo s tím, že se chová nepřípustně a využívá kauzy Navalnyj pro diskriminaci Ruska ve světě. O patro níž, na úrovni poslanců Státní dumy, Němce otevřeně obviňují, že Navalného otrávili sami, aby poškodili Kreml.

Rozsudek pomalé smrti

Moskva v oficiálním prohlášení ministerstva zahraničí pohrozila Německu, Evropské unii a NATO, že v případě, že se Němci nebudou chovat tak, jak si to Rusko představuje, dojde k těžkým následkům v mezinárodních vztazích, za které bude odpovědný Západ.

Jinými slovy zašel Vladimir Putin ve svém pohrdání západními politiky tak daleko jako nikdy předtím. Jako by jim vzkazoval: budu si dělat, co uznám za vhodné, budu vás ponižovat, jak se mi zachce, a vy mi stejně nic neuděláte, protože mám jaderné bomby a rakety.

V kauze Navalnyj nejde jen o osobní drama ruského opozičníka. Použití chemické zbraně je porušením dohod, které podepsal i ruský stát. Jde o hrubý zásah do mezinárodního práva. Putin se chová tak, jak dostal do vínku v leningradských pouličních ganzích, ve kterých vyrůstal. Vítězila tam jen hrubá síla.

Jestliže teď Západ ustoupí, podepíše rozsudek pomalé smrti svých hodnot.

Autor je komentátor Práva

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme