Co obnažila superbouračka? Hradní papalášství, ale hlavně policejní systém službiček

Je to malér, který obraz policie v očích široké veřejnosti dost možná poškozuje víc než úniky ze spisů. Policejní sbor si bůhvíproč půjčí na půl roku supersport za čtyři miliony a po devatenácti dnech jej rozstřelí. Na místě spolujezdce – rovněž bůhvíproč – najdou záchranáři zástupce vedoucího hradního protokolu Vladimíra Kruliše.

Glosa Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůz BMW i8 v policejních barvách. | Foto: Policie.cz

Ano, dalo by se celou šlamastyku snadno ironizovat. Honorace přijela do Brna, tamní hodnostáři, asi oslepeni gloriolou majestátu, ztratí soudnost, předhání se, kdo návštěvu z Hradu lépe pohostí a udělá si očko. Skoro jako v Gogolově Revizorovi.

Hradní Chlestakov, občanským jménem Kruliš, ale má tu smůlu, že skončí v nemocnici s polámanými obratli. „Dovedu pochopit u mladých lidí lásku k rychlým sportovním autům, byl bych tolerantní," zastane se ho vzápětí otcovsky Miloš Zeman. Klukovina, jako by říkal.
Žádné uličnictví. Kruliš neodolal pokušení. Prostě zkoušel, co mu jeho dočasné postavení nižšího státního úředníka hodí. Čiré papalášství. Nic víc, nic míň.

Rekonstrukce nehody policejního speciálu. Pokyn zřejmě dal sám šéf jihomoravských policistů Tržil

Číst článek

Jenže laciné paralely ani zlehčování není na místě. Zbytečná nehoda obnažila výrůstek něčeho hodně ošklivého, co uvnitř policie stále bují. Méně obrazně řečeno, někteří policejní důstojníci mají pocit, že před vládnoucí garniturou musí stále stát v preventivním předklonu. Pomáhat a sloužit.

Jsou součástí systému drobných úsluh, službiček a přivřených očí. Povozíme protokoláře, známost na Hradě se přece může jednou hodit!

Předpisy mluví ovšem jasně: pokud nebyl civil Kruliš zatčen, neměl v policejní voze co pohledávat.

Jak už jsme popsali ve středu, projížďku si domluvil na večeři u šéfa jihomoravské policie Leoše Tržila. Velitel s Krulišem dokonce před desátou večer společně opustil večeři a zamířil s ním na parkoviště. Co se odehrávalo dál, s jistotou nevíme. Vytáhl Tržil policejního řidiče z postele? Anebo už čekal v nastartovaném speciálu pro případ, že by se panstvo chtělo povozit? Ani jeden scénář nestaví jihomoravského policejního bosse do dobrého světla. Ten druhý nadto vyvolává další otázky: koho dalšího nechal Tržil za uplynulé tři týdny povozit?

Nehoda luxusního BMW. Počkáme na výsledky šetření inspekce, shodli se Chovanec s Tuhým

Číst článek

První reakce Tržilových nadřízených ani náznakem nesignalizovaly, že by je policejní zážitková kancelář v Brně nějak pohoršovala. Policejní prezident Tomáš Tuhý si prý počká na výsledky vyšetřování inspekce, ministr vnitra Milan Chovanec přikryl Tržila ještě víc.

Pokud prý dal k noční vyjíždce svolení, je všechno v pořádku. Rada vzájemné pomoci funguje všemi směry. Přivřené Chovancovy oči učiní z Tržila víc než loajální policejního velitele. A to se vzhledem k tomu, že ČSSD už v kraji spoluvládne druhé volební období může hodit.

Přitom už jen známá fakta stačí na těžko napadnutelný závěr: někdo by měl kvůli nehodě přijít o prýmky. A rozhodně to není policejní řidič, který podle všech indicií jen plnil pokyny. Zaplatil však zatím nejvyšší cenu - leží v nemocnici v kómatu.

Radek Kedroň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme