Nejrychlejší muž planety se loučí. Jako jeden z mála odchází s 'čistým štítem'

Pokud je atletika královnou sportu, pak Usain Bolt je jejím králem. Své panování ale závodem v Londýně končí. Z vrcholového sportu tak odchází jeho hvězda, bavič diváků a jediný z desítky držitelů nejrychlejších časů na stovce, který se nikdy neocitl na seznamu dopingových hříšníků.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jamajský sprinter Usain Bolt se rozloučil na Zlaté tretře vítězstvím. | Zdroj: Reuters

Od 30. srpna 2007, kdy nestačil na dvoustovce na světovém šampionátu v Ósace na Američana Gaye, nenašel fenomenální Jamajčan na největších závodech světa s jedinou výjimkou přemožitele. Pouze v Tegu 2011 se připravil o další triumf svou vlastní chybou, když ve finálovém závodě na nejkratší sprintérské trati takzvaně ulil start a byl diskvalifikován.

'Když jdu na dráhu, myslím jen na vítězství.' Usain Bolt o svém posledním závodě v kariéře

Číst článek

Atletika je nazývána královnou sportu, Bolt jejím králem. Drtivé většině fanoušků bude tento borec chybět, a to nejen pro své výkonnostní, ale i showmanské schopnosti. Snad s výjimkou Williamse, amerického sprintéra, který v 90. letech minulého století rozesmával svými pantomimickými skeči před startem, se nenašel žádný atlet, který by dokázal diváky svým chováním tak pobavit. Před startovním výstřelem, na trati i po doběhu.

Nebylo divu, že Boltova účast dokázala vyprodat jakýkoli mítink spolehlivěji než přítomnost patnácti mistrů světa v jiných disciplínách. Jamajský závodník si tohoto svého výsadního postavení byl samozřejmě dobře vědom, však tomu také odpovídala výše jeho startovného. Dosahovala prý hranice až 250 000 dolarů.

Usain Bolt of Jamaica celebrates winning the men's 200m final of the athletics competition in the National Stadium at the Beijing 2008 Olympic Games in this August 20, 2008 | Foto: Reuters

Nebyla to však jistě jen závist, která přinesla tomuto běžci nemálo nepřátel a pochybovačů. Zatímco v roce 2007 byl Boltův osobní rekord na 100 metrů 10,03 sekundy, v olympijském Pekingu posunul světové maximum na 9,69 - navíc s vypuštěným závěrem. Zlepšení o 34 setin sekundy na této trati během dvanácti měsíců je málo vídané i u mladých atletů, kteří s tímto sportem začínají, natož u sprintéra špičkového. Bezesporu jde svým způsobem také o světový rekord.

Na hrách 2008 v čínské metropoli se navíc výkonnostně úžasně zvedli všichni jamajští běžci v mužské i ženské kategorii, což bez povšimnutí a řečí o používání nedovolených látek pochopitelně nezůstalo. Navíc se i v několika případech podezření potvrdilo. Boltovo jméno se však na seznamu dopingových hříšníků nikdy neobjevilo. Přitom je paradoxní, že z desítky držitelů nejrychlejších časů na stovce má v uvozovkách čistý štít jen on, tedy bezkonkurenčně nejlepší sprintér všech dob. O toto postavení ho případná porážka v londýnském finálovém závodě rozhodně připravit nemůže.

Miroslav Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme