Otrávené květy koronaviru u německých sousedů

Zatímco lidé v České republice si mohou současnou covidovou katastrofu, kdy se plní ty nejhorší předpovědi epidemiologů a nemocnice praskají ve švech, vysvětlovat až trestuhodně bezstarostným létem a následným chaotickým postupem vlády, nemají si naši němečtí sousedé v podstatě co vyčítat.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronavirus v Berlíně

Zklamání a rezignace je teď v Německu o to hlubší, že se nedá ani ventilovat nadáváním na vládu, protože by to nebylo tak úplně fér. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V letošním pandemickém létě se jich většina chovala přímo vzorně: v uzavřených prostorách nosili roušky a dodržovali rozestupy. Majitelé restaurací plnili všechny pokyny hygieniků do puntíku a investovali do svých podniků nezřídka i značné sumy, aby je vybavili požadovaným hygienickým standardem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lída Rakušanová: Otrávené květy koronaviru

I v té poslední německé špeluňce čekali hosté disciplinovaně na uvedení ke stolu a nahlašovali svá jména i čísla telefonů, jakkoli se to příčí ochraně osobních údajů. Hlediště divadel, kin i koncertních síní se zaplňovala jen ze třetiny svých kapacit a prázdnotou zely i tribuny stadionů. Německou obdobu e-roušky si jen za dva letní měsíce stáhlo v Německu přes 17 milionů obyvatel, nejvíc z celé Evropy.

A přesto se i německá společnost teď ocitne tam, kde skončila v půlce března: v situaci, kdy se zastaví veškerý společenský život. A to nejen v hotspotech, jak to politici ještě v létě svatosvatě slibovali a jak se to do tohoto týdne praktikovalo, nýbrž – celoplošně.

Začátek dozoru nad lidmi?

Protože křivka koronavirových případů začala i v Německu přes veškerou námahu a kázeň strmě stoupat a původ nákazy se už nedal vystopovat, rozhodly se všechny spolkové země, že sice neomezí hospodářství a nezavřou školy ani obchody, ale zato až do konce listopadu drasticky omezí kromě sociálních kontaktů mezi lidmi i veškerou volnočasovou aktivitu. Zavřená budou divadla i kina, koncertní sály, restaurační zařízení i bazény a fitness centra. A setkávat se budou smět jen dvě rodiny do maximálně deseti osob.

Zklamání a rezignace je teď v Německu o to hlubší, že se nedá ani ventilovat nadáváním na vládu, protože by to nebylo tak úplně fér. Na náhradu listopadového výpadku příjmů postižených odvětví vyčlenil totiž Berlín 10 miliard eur. A ztráty se budou odhadovat podle průměrných příjmů postižených podniků v loňském roce, kdy všechno běželo na plné obrátky.

Po materiální stránce to tedy nevypadá zle. Horší je to s duchovními hodnotami. To, jak lidé dodržují omezení sociálních kontaktů, hodlají totiž německé spolkové země přísně kontrolovat a některé z nich, konkrétně Bavorsko, už oznámilo, že bude policejní kontroly provádět nejen na veřejnosti, ale i v privátě. Tedy v soukromých bytech, kam si může policie podle zákona vynutit  přístup jen při nebezpečí z prodlení. Což jistě není ten případ, kdy v obýváku sedí místo deseti lidí jedenáct.

Otázka, kterou nadhodil tento týden moderátor Markus Lenz v německé televizi, zda si za 50 let nebudou lidé připomínat letošní rok nikoli jako rok opatření proti pandemii, ale jako začátek dozoru nad lidmi a omezování jejich svobody, tedy vůbec není od věci.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Lída Rakušanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme