Nesnesitelně brazilská lehkost bytí a umírání

Brazílie je krásná. Je atraktivní svým barevným a nevázaným karnevalem, je to země krásných pláží, hor, rozsáhlých přírodních rezervací a pralesů, země věčného tepla, slunečního svitu, skvělé muziky, kopané. Má nejvíce titulů z fotbalového mistrovství světa, je absolutně největším vývozcem kávy či pomerančové šťávy na světě. Láme ale také rekordy, kterými se chlubit nemůže.

Tento článek je více než rok starý.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti brazilskému prezidentovi Michelovi Temerovi před sídlem prezidenta v hlavním městě Brasilii.

Protesty proti brazilskému prezidentovi Michelovi Temerovi před sídlem prezidenta v hlavním městě Brasilii. | Zdroj: Reuters

V Brazílii podle nejnovějších statistik přibývá násilných smrtí – tedy vražd a zabití. Nejnověji zveřejněná čísla Brazilského institutu pro aplikovaný výzkum jsou hrozivá: V roce 2015 bylo zavražděno nebo zabito 59 080 lidí. 161 lidí každý den. Oproti stavu o 10 let dřív to je skoro 23procentní nárůst. Když se odpoutáme od čísel, která si lze hůř představit, nabízí se jiná srovnání.

Panamské vítězství nad přírodou: když naprší a neuschne

Číst článek

Výzkumníci třeba tvrdí, že počet obětí násilných činů v Brazílii je větší než ve Vietnamu v dobách vietnamské války. A do ruky berou také údaje o teroristických činech. V tomto srovnání smrtící síla brazilských gangů, jiných zločinců, ale také policistů (zastřelení zbraní, kterou spouští prodloužená ruka státu se do statistiky také započítávají) zcela jednoznačně drtí teroristy celého světa. To, co napáchali na celé zeměkouli od letošního ledna do května, zvládnou v Brazílii co do počtu obětí za tři týdny.

Poslední změřený rok srovnávají brazilští výzkumníci také se Sýrií – i tam převyšuje brazilská smutná statistika počet mrtvých v syrském konfliktu, aspoň podle čísel Syrské observatoře pro lidská práva. Používají také paralelu s leteckými nehodami: jako by v Brazílii každý den v roce spadlo jedno letadlo.

Namítám sám sobě, že srovnání vždycky pokulhávají. Ano, samotné číslo, o kterém tu píšu, 161 vražd či zabití denně v Brazílii je hrozivé. Mrazí ale taky z pohledu na podrobnější údaje v čerstvé statistice. Nejvíc umírají mladí muži, zcela jasně vedou lidé černé barvy pleti. Ano, i takové rasové statistiky se v největší jihoamerické zemi vedou. A podle jiného čerstvě zveřejněného výzkumu jsou nejčastější obětí vraždy v Brazílii mladí lidé, kterým je teprve 20 let.

Když se přepočte násilí na počet obyvatel, ukáže se ještě jeden rekord, který nutí k zamyšlení. Nejhůř je na tom město Altamira. Zatímco jeskyně stejného jména ve Španělsku ukazuje kulturní vyspělost pravěkých lidí, brazilské sídlo na severu země představuje barbarství současnosti. Jde o město, na jehož území vyrostla obří vodní elektrárna Belo Monte, třetí největší na světě. Statistika o poměrném počtu zamordovaných – 107 na 100 tisíc obyvatel tam dokazuje naprosto nezvládnuté dopady obřího rozvoje města. Další argument pro ty, kteří považují taková megadíla za devastační pro životní prostředí i lidstvo.

Je dost pokrytecké uklidňovat se podobnou statistikou o 60 tisících zabitých ročně v jedné zemi, co není v žádné válce a říkat si: podívej, jak dobře se v Česku máš, tedy v závorce: jak jsou na tom jinde hůř. I tak se nad tím ale zamýšlím, když si uvědomím, jak atraktivní je pro mnohé Brazílie. A když si vzpomenu na to, jak jsou tam lidé usměvaví a jak je život baví. Možná by byly zajímavé i jiné statistiky, kdyby se zjišťovaly: Jak nízká je ve sluncem zalité Brazílii úroveň bohorovnosti a jak vysoká je tam míra pokory.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme