Miliardová trubka

Doby malého státu jsou pryč, stejně jako doby, kdy stát nechtěl podnikat. Platí to i u nás a platí to i pro vládu, kde je nejsilnější stranou pravicová ODS. Nic to neilustruje lépe než nedávná koupě ztrátového provozovatele systému páteřních plynovodů Net4Gas.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kompresní stanice plynu v Břeclavi, přepravní soustava NET4GAS

Kompresní stanice plynu v Břeclavi, přepravní soustava NET4GAS | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Stát si přes firmu ČEPS kupuje v podstatě prázdnou a momentálně neužitečnou trubku plus sedm miliard korun v hotovosti. Za to zaplatí tři až pět miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marek Hudema: Miliardová trubka

Zní to jako dobrý obchod, i když firma přišla o svůj hlavní zdroj příjmů, přepravu plynu z Ruska. Tedy kdyby Net4Gas neměl dalších zhruba 33 miliard korun dluhů.

Suma sumárum, i když započítáme další majetek společnosti, stát dává přes 30 miliard korun za firmu na pokraji bankrotu. A to doslova. Její majitelé, investiční fondy Allianz a Borealis, už prý začali uvažovat, jak minimalizovat v případě krachu své ztráty. Nakonec je zachránil stát.

Další plynové potrubí a rafinerie?

Proč to vláda udělala? Podle ministrů chce získat kontrolu nad firmou, protože tak získá důležité slovo v české energetice a bude moci hájit národní zájmy. A chce zabránit bankrotu a rozprodeji firmy, což by prý poškodilo zákazníky.

Zadlužený plynárenský kolos Net4Gas v rukou státu? Je víc důvodů pro než proti

Číst článek

Je ovšem otázkou, proč nelze ochránit strategické zájmy státu i zákazníky nějakou státní regulací. Vždyť stát podobně reguluje třeba banky, které také nevlastní. A nevlastní třeba ani nemocnice. Čím se od toho liší přeprava plynu?

Možná je náš stát v takovém stavu, že už nikdo neumí takovou regulaci napsat nebo ji politici neumí či spíš nechtějí vymáhat. Či jen vyslyšeli volání voličů po tom, aby v energetice něco udělali, a došlo jim, že se nejlépe „prodává“ zestátnění soukromých firem.

Paradoxní přitom je, že v době, kdy vláda škrtí po stovkách a tisících platy státních zaměstnanců, plánuje utrácet miliardy. Navíc to zřejmě totiž není poslední vládní nákup v energetice, stát má prý zájem o další plynové potrubí a rafinerie. Přitom vládě dominuje ODS, která má přímo ve svém programu, že prosazuje malý a efektivní stát a podporuje soukromé vlastnictví.

Autor je komentátor Lidových novin

Marek Hudema Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme