Nový zelený rudý úděl

Když demokratická senátorka Elizabeth Warrenová na shromáždění svých stoupenců ve státě Massachusetts oznámila svou kandidaturu na funkci amerického prezidenta, jasně se vymezila proti Donaldu Trumpovi: nechce na rozdíl od něho dávat tak nesplnitelné sliby, jako je prudký ekonomický rozvoj, snížení nezaměstnanosti, změna pravidel přistěhovalectví do země nebo stavba pohraničního oplocení.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandria Ocasio-Cortezová, neformální vůdkyně levicového křídla Demokratů | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Má ve vizíru jen jeden fundamentální, ale velmi konkrétní slib: rozbourat do základu prohnilou americkou společnost. Jako příklad svých konkrétních vizí uvedla bezvýhradnou podporu nejnovějšímu projektu radikálního křídla Demokratické strany, který nese název Nový zelený úděl. Název je narážkou na společenskou smlouvu New Deal z doby Franklina Delano Roosevelta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář

S projektem nedávno obeznámila veřejnost 29letá poslankyně Alexandria Ocasio-Cortezová, neformální vůdkyně levičáckého křídla strany, které si říká Demokratičtí socialisté.

Mezi ideové pilíře nové společenské smlouvy patří stoprocentní přechod na obnovitelné zdroje energie, zrušení jakýchkoli spalovacích motorů a letecké dopravy, kompletní přestavba bez výjimky všech obytných a průmyslových budov ve Spojených státech, kterých je kolem 150 milionů, bezplatné zdravotnictví a školství, progresívní zdanění všech majetných až do 70, případně 90% příjmů pro nejbohatší, masívní postátnění ekonomiky.

Socialistická utopie

Kromě Warrenové odvážný plán podpořili také jiní členové revolučního křídla Demokratické strany typu Bernieho Sanderse, Coryho Bookera a dalších.

Demokratičtí socialisté Ameriky chápou, že ve světě existuje bezpočet příkladů debaklů různých socialistických utopií, jedné z nich – ve společenským neklidem zmítané Venezuele – jsme nyní svědky, leč jsou přesvědčeni, že, cituji: „Tentokrát to klapne.“ Ostatně tato skupina revolučních amerických demokratů protilidovou povahu Madurova režimu neuznává a nadále ho podporuje.

Ocasio-Cortezová při prezentaci velkolepého plánu prohlásila, že nebude-li schválen, lidstvo během dalších 12 let zanikne. Desetiletý plán však je schopen konec světa zastavit.

Tak smělým plánem byli překvapeni i mnozí stoupenci demokratů. Uznávají sice, že odvážní novátoři jsou vedeni jen těmi nejlepšími úmysly. Mají však problém s tím, že naprostá většina zločinných krvavých režimů 20. století byla zkraje vedena nachlup stejnými ušlechtilými úmysly.

První muslimské ženy, nejmladší kongresmanka i původní obyvatelky. Volby v USA měnily historii

Číst článek

Odpůrci však tvrdí, že skrytý smysl Nového zeleného údělu je nastolit totální státní kontrolu nad všemi aspekty společenského života. Zelený úděl vždy končí rudým údělem, jehož nelidské dopady jsou dobře známy.

Jak připomněl významný americký analytik Dennis Prager, celý projekt je náhražkou scházející konstruktivní ideologie, která dává existenci Demokratických socialistů alespoň nějaký smysl a důvod pro zahájení nového křižáckého tažení.

Jefim Fištejn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme