Nikki Haleyová, kometa, která se vrátí

Kolem Trumpa bude zas o jednu ženu méně. Tentokrát jde o odchod jeho přední spolupracovnice Nikki Haleyové. A rostou spekulace, jestli její zmizení není jen příprava na ještě velkolepější návrat.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nikki Haleyová, před tím šest let guvernérka Jižní Karolíny, dostala krátce po Trumpově příchodu k moci pozici velvyslankyně USA při OSN

Nikki Haleyová, před tím šest let guvernérka Jižní Karolíny, dostala krátce po Trumpově příchodu k moci pozici velvyslankyně USA při OSN | Foto: Evan Vucci | Zdroj: ČTK/AP

Haleyová, před tím šest let guvernérka Jižní Karolíny, dostala už pár měsíců po Trumpově příchodu k moci pozici velvyslankyně USA při OSN. S tím, že se současně stala de facto členkou jeho vlády. Neboli - krátce po čtyřicítce, bez odborných znalostí i mezinárodních konexí zasedla na velmi prestižním diplomatickém místě.

Dospělá v politice

A vzhledem k nechuti tehdejšího ministra zahraničí Tillersona vystupovat před médii se stala tváří americké zahraniční politiky. Projevila velké nadání a schopnost dojednat nečekané kompromisy, například když přesvědčila Čínu, aby souhlasila s uvalením sankcí na Severní Koreu – Trumpův počáteční úspěch v jednání s Kim Čong-unem je možná především její zásluha.

Během krátké doby se ukázalo, že Haleyová patří k několika málo takzvaným „dospělým“ členům administrativy. Respekt si vysloužila i u demokratů a u zástupců řady jiných států, a to včetně těch, kteří nesouhlasí s její, případně Trumpovou politikou. Haleyová podporovala například přesun americké ambasády do Jeruzaléma, omezení podpory některým palestinským institucím, a také propagovala nápad na americké odstoupení od jaderné dohody s Íránem.

A teď náhle tato respektovaná osobnost odchází po pouhých dvou letech s tím, že potřebuje přestávku. Načasování je o to zvláštnější, že k němu došlo krátce po triumfálním uvedení nového Trumpova soudce Nejvyššího soudu a nedlouho před kongresovými volbami – ačkoli odejít má až ke konci roku.

Hledej peníze

Podle jedné verze Haleyová odchází kvůli potřebě vydělat si nějaké peníze v soukromém sektoru. Z jejího přiznání skutečně vyplývá, že má dluh ve výši asi 1,5 milionu dolarů. A ten z platu státního zaměstnance neuhradí.

Haleyová skončí jako velvyslankyně při OSN. Spekulace o prezidentské kandidatuře odmítla

Číst článek

Jiná spekulace mluví o tom, že měla spory s Trumpem, které ovšem nevyústily v otevřený rozvrat. Haleyová si skutečně dovolila luxus se svým šéfem nesouhlasit, včetně jeho výroků o bílém rasismu nebo vztahu k ženám, a dokonce i v zahraničněpolitických otázkách. Jiní dodávají, že Trumpovi vadila aliance, která se údajně utvářela mezi Haleyovou a viceprezidentem Mikem Pencem.

Pokud ale srovnáme okolnosti jejího odchodu s řadou vyhazovů a rezignací, nemůžeme vidět větší rozdíl. Trump uspořádal setkání s novináři v oválné pracovně Bílého domu a svou dosavadní spolupracovnici chválil.

Chválila i ona, když například svým výřečným stylem vysvětlovala, jak během posledních dvou let vzrostl respekt Ameriky ve světě. Trump jí se zájmem naslouchal – skoro jako kdyby se dozvídal něco nového.

Zdola nahoru

Rozběhly se už spekulace o tom, kdo Haleyovou nahradí, ale pořád mnohem větší zájem budí pravý důvod jejího odchodu. Nejpřirozenější je úvaha o jejích vlastních prezidentských ambicích. Vždyť Haleyová už za prezidenta Obamy jakožto guvernérka publikovala své vlastní „zprávy o stavu unie“, při nichž, s dovolením, působila prezidentštěji než dnes Donald Trump.

Posilování zevnitř i lítost. Politici a zástupci OSN reagují na odchod USA z rady pro lidská práva

Číst článek

Sama Haleyová popřela, že v roce 2020 hodlá usilovat o republikánskou nominaci, naopak prý podpoří Trumpa. Nekandidovat za dva roky ale neznamená nekandidovat nikdy, a Haleyové je teprve 46 let, má dost času si počkat. Krom toho je inteligentní, vypadá důvěryhodně, umí mluvit a je žena, což je dnes paradoxně možná i výhoda.

Je oblíbená i u těch republikánů, kteří jsou antitrumpovsky zaměřeni. Z administrativy jako kdyby odcházela v pravý čas – upozornila na sebe, osvědčila se a zároveň se nepošpinila příliš dlouhým setrváním v Trumpově blízkosti. Dokonce i její kritické postoje k Rusku možná nejsou plodem jejího přesvědčení, ale způsobem, jak se distancovat od toxického prezidenta.

Je pravděpodobné, že o této kometě americké politiky ještě uslyšíme.

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme