Prezident Zeman objevil místo Peroutky Novičok

Prezident republiky Miloš Zeman vypustil do veřejného prostoru informaci o tom, že v Česku byl vyráběn a testován Novičok. Tedy látka, kterou byl otráven bývalý dvojitý agent Skripal.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Učinil to vědomě a způsobem, který znemožňuje seriózní ověření pravdivosti tohoto výroku.

Vyzradil Zeman utajované skutečnosti? Podle Ústavy ho není možné stíhat, tvrdí Národní bezpečnostní úřad

Číst článek

Informace týkající se takovýchto věcí se totiž většinou nacházejí v různém stupni utajení. Nelze proto v médiích publikovat tvrdá fakta a na jejich základě potvrzovat či naopak vyvracet Zemanova slova. Bylo by však překvapením, kdyby Vojenský výzkumný ústav nějakým způsobem nepracoval s látkami, které mohou být využity jako chemické zbraně.

Má-li být Česko před nimi chráněno, mají-li být vůbec rozpoznány a má-li proti nim být vyvinut nějaký účinný protilék, mělo by je testovat. Je proto velmi pravděpodobné, že s látkami, které bývají souhrnně označovány jako Novičok, mohlo být v laboratořích pracováno.

Zároveň není možné, že by v České republice byly vyráběny. Naprosto absurdní je představa, že by v Česku byla vyprodukována látka, kterou byl otráven agent Skripal.

Zeman nabídl Kremlu příležitost

Informace šířené prezidentem argumenty k takovýmto tvrzením vůbec nenabízejí. Podle vyjádření expertů mohlo být v Česku k testování využito množství v mikrogramech, k čemuž se podle nich dojde pomocí mikrosyntézy. To bychom zabíhali do odborných detailů, což není úplně podstatné.

Ostatně je nebral v potaz prezident republiky, když veřejnosti sděloval své názory na Novičok v Česku. Přitom musel znát tyto okolnosti. Přesto je pominul. Svoji informaci nezasadil do patřičného kontextu.

Kdyby to učinil, těžko by se jeho vyjádření mohlo chytnout Rusko a nevyvolal by tím bouřlivé reakce v tuzemských politických kruzích. Nechce se věřit tomu, že by tak zkušený politik netušil, co svým výrokem může způsobit.

Naopak musel počítat s tím, že na základě takto podaných informací bude Rusko zpochybňovat věrohodnost britského tvrzení, že k otravě agenta Skripala nemohl být použit Novičok z jiné země než právě z Ruska. Miloš Zeman svým vyjádřením nabídl Kremlu příležitost tuto konstrukci narušit. Ten ji okamžitě využil.

Veřejným prostorem se tak bude šířit zpráva, která neodpovídá skutečnosti a je vytržena ze souvislostí. Realita, že v Česku se Novičok nevyráběl a k otravě agenta Skripala být použit nemohl, prakticky nikoho zajímat nebude. Bylo by pokrytectvím předstírat, že si toho Miloš Zeman nebyl vědom v momentu, kdy informace o Novičoku vypouštěl ze svých úst.

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme