Obnova ekonomiky na Slovensku. Někdy je lepší být odvážnější

O barvitá přirovnání není na Slovensku v těchto dnech nouze. Ministr hospodářství Richard Sulík nedávno v médiích uvedl, že cítí, jak během současných koronavirových opatření ekonomika země krvácí.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Igor Matovič | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Volal po pomalém obnovování provozu v malých obchodech a apeloval na záchranu toho, co si Slovensko za 30 let vybudovalo. Vyslovil také domněnku, že na konci krize bude mít Slovensko životní úroveň jako v roce 1998. Pamětníci si možná ještě vzpomenou, že to bylo na konci mečiarismu, kdy bylo Slovensko v rámci Evropy považováno za naprostého outsidera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kamila Pešeková: Obnova ekonomiky na Slovensku. Někdy je lepší být odvážnější

Sulík pochopitelně vyvolal svými slovy značnou nevoli, byl obviněn z nezodpovědnosti a nerozvážnosti. Teď, s odstupem několika dní, oznámila ale vláda zcela oficiálně, že začne postupně obnovovat hospodářství. Uvolňování přísných opatření, zavedených v souvislosti s novým koronavirem, bude probíhat ve čtyřech krocích.

Země otevře obchody do plochy 300 m2, venkovní tržnice i sportoviště, obnoví prodej aut i provoz některých služeb. Nošení roušek na veřejnosti bude jako dosud povinné, ale zavedeny budou výjimky. Ty se mají týkat dětí do dvou let, lidí jedoucích v autě, řidičů MHD a také těch, co se vydali do přírody.

Slovensko zmírňuje pravidla pro nošení roušek. V přírodě a pro řidiče veřejné dopravy nebudou povinné

Číst článek

V nemocnicích se začnou opět provádět odkládané operace. A k obnovení výroby už přistoupila i automobilka v Bratislavě. Mimochodem, už ve druhé fázi uvolňování by měla následovat obnova bohoslužeb i kadeřnických salonů.

Vzpomínky na rovnou daň

Vedle ekonomických úvah o možných negativních dopadech trvalejšího umrtvení veřejného života mluví pro opatrné uvolňování i čísla o počtu nakažených. Ta jsou na Slovensku stále velmi nízká a totéž platí i pro počet obětí nemoci covid-19.

Hlavními ohnisky nákazy jsou převážně domovy důchodců a romské osady. Země zavedla hned na začátku velmi rychle přísná opatření, zakázala cesty do zahraničí, během Velikonoc omezila návštěvy a situaci se podařilo i díky tomu dostat pod kontrolu.

Ve Španělsku je v izolaci přes 2 000 zdravotníků. Deset dní používali vadné ochranné masky z Číny

Číst článek

Matovičův kabinet, který je přesně měsíc v úřadě, si zatím počínal hodně opatrně. Chce se téměř za každou cenu vyvarovat nějaké zásadní chyby. Nastoupil v situaci, kdy země potřebovala kvůli šířící se pandemii rychlá a moudrá rozhodnutí. Aby přitom někdo bez předchozí vládní zkušenosti neudělal žádnou chybu, je skoro nemožné.

A přesně o něco takového se premiér Matovič snažil. Chce právě za současné krize uspět za každou cenu, aby dokázal, že je lepší než jeho dva předchůdci Peter Pellegrini a Robert Fico, vůči kterým se tolik vymezoval a kteří teď v opozici čekají na jakoukoli chybu nebo zaváhání.

Někdy je ale lepší být trochu odvážnější a třeba si i časem připustit, že ne všechno se povedlo. I tady se nabízí vzpomínka na minulost. Když svého času střídala mečiarovskou stagnaci pravicová vláda, přišla po nějaké době s radikální koncepcí rovné daně. Koncepce, kterou předtím nikde moc nevyzkoušeli, přinesla Slovensku zahraniční investice a katapultovala ho mezi země s nejrychlejším růstem. Pokud by se Matovičovi a jeho týmu povedlo něco podobného, o jejich kompetentnosti by už nikdo nepochyboval.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Kamila Pešeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme