Maďarské experimenty s vakcínami

Maďarsko jako jediná země Evropské unie začalo experimentovat s vlastním povolováním a dovozem ruské protikoronavirové vakcíny Sputnik V a vakcíny čínské firmy Sinopharm. Premiér Viktor Orbán prohlásil, že se čínskou vakcínou nechá sám naočkovat, protože Čína má prý s covidem-19 největší zkušenosti. Což nelze popřít.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská protikoronavirová vakcína Sputnik (vlevo) a vakcína čínské firmy Sinopharm

Ruská protikoronavirová vakcína Sputnik (vlevo) a vakcína čínské firmy Sinopharm | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Obě vakcíny mají zásadní problém: nejsou povoleny Evropskou lékovou agenturou. Sputnik o povolení teprve požádal, výrobci čínské vakcíny neudělali ani to.

Přehrát

00:00 / 00:00

Luboš Palata: Očkování Sputnikem až po povolení Evropské lékové agentury. A i pak jen dobrovolně

Důvody, proč povolení k použití dostaly vakcíny od maďarské lékové agentury, se můžeme jen domnívat. Ale vzhledem k tomu, že v zemi už téměř neexistují na vládě Viktora Orbána nezávislé orgány, je možné, že to bylo především rozhodnutí politické.

Registraci obou vakcín zpochybnilo vedení maďarské lékařské komory. „Dokud nebudou dokumenty k autorizaci ruské vakcíny Sputnik a čínské vakcíny Sinopharm veřejné, vedení maďarské lékařské komory nemůže svým kolegům s čistým svědomím doporučit jejich používání,“ uvedli lékaři v otevřeném dopise adresovaném maďarskému Národnímu institutu farmacie, potravin a zdraví.

Mezi Rusy o očkování není velký zájem

Další otázky kolem Sputniku a čínské vakcíny Sinopharm se objevují už ze zemí, které je používají. U Sputniku je tu problém ruské výrobní kapacity, která neumožňuje Moskvě plnit ani ty dodávky, které už má nasmlouvané. Proto i Maďarsko dostalo z Ruska zatím jen symbolickou dodávku a větší množství má přijít v řádu měsíců.

Babiš po jednání s Orbánem: Získali jsme informace o řešení pandemie i jak získat vakcíny mimo EU

Číst článek

U obou vakcín jsou otazníky nad jejich účinností, která nebyla potvrzena nezávislými orgány a může být výrazně nižší, než udává výrobce. Nebylo by to nic divného, jak čínská, tak ruská vakcína jsou vytvořeny na podobném principu jako vakcína AstraZeneca, která má prokazatelně nižší účinnost než nejmodernějšími metodami vytvořené vakcíny Pfizer a Moderna.

A pak je tu ještě jedna zásadní otázka. V samotném Rusku a Číně, které své vakcíny bez patřičného protestování nabízejí světu, je situace s vakcinací daleko za stavem nejen ve Spojených státech nebo Velké Británii, ale i v drtivé většině Evropské unie. Proočkovanost se jak v Číně, tak v Rusku pohybuje kolem 1 procenta populace. A přímá svědectví z Ruska svědčí o tom, že mezi samotnými Rusy není o očkování jejich vakcínou žádný velký zájem.

Nic ze zmíněných informací ani ruskou, ani čínskou, ani žádnou jinou vakcínu předem nevylučuje z možnosti, že by mohla být použita v celé Evropské unii včetně Česka.

Má to však jeden základní předpoklad. Povolení vakcín Evropskou lékovou agenturou.

A u nás v Česku svobodný výběr pacienta, zda se východními vakcínami nechá naočkovat. Zvláště když se prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO) už nechali naočkovat těmi západními.

Autor je komentátor Deníku

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme