Může ODS vládnout s Babišem? A proč ne?

Jen co ODS pomohla ve sněmovně Andreji Babišovi (ANO) snížit daně, už musela logicky čelit otázkám: Když se dokážete dohodnout v jedné z nejdůležitějších věcí pro fungování státu, proč byste spolu nemohli třeba hned po příštích volbách na podzim 2021 vládnout?

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ODS Petr Fiala a šéf ANO Andrej Babiš | Foto: Petr Horník | Zdroj: Právo / Profimedia

Petr Fiala tyhle otázky pochopitelně neslyší rád a má nachystanou odpověď: Nechceme a nebudeme, kdybychom chtěli, mohli jsme to udělat už v roce 2017, kdy nás Andrej Babiš do společné koalice lákal. A my jsme odolali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jindřich Šídlo: Může ODS vládnout s Babišem? A proč ne?

Je to pravda. A taky je pravda, že dnešní ODS v čele s Fialou opravdu s Babišem vládnout nechce. Navíc ODS nepůjde s největší pravděpodobností do voleb sama, ale v alianci s lidovci a TOP 09, což činí celou věc mnohem komplikovanější.

Ale taky je fakt, že se časy a okolnosti změnily. A že za rok bude možné pohlížet na případnou koalici ANO s ODS – nebo s duem Piráti/STAN, protože pro ně platí úplně totéž – docela jinak. Takže: víme, co nikdo nechce, nevíme, jak dopadnou volby, pochopitelně, ale dost jasně vidíme, v jaké situaci jsme se na konci roku 2020 ocitli. Česko se stalo zemí, v níž přestala platit pravidla a v níž si jedna část výkonné moci začala definitivně dělat, co chce.

Kompromis, který si nikdo nepřeje

Poradce prezidenta, který neprochází žádným běžným bezpečnostním screeningem, odletí jednat do Kremlu, aniž by o tom vědělo ministerstvo zahraničí a na schůzce byl přítomen český velvyslanec v Moskvě.

Sám prezident se už celkem nezakrytě snaží rozložit jednu tajnou službu – a všechno směřuje ke zlaté ráně jeho celého desetiletého mandátu: tendru na výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Dukovany, který může ovlivnit směřování a bezpečnost Česka na desítky let.

Zemanova a Nejedlého volná jízda je samozřejmě možná jen proto, že ji Andrej Babiš, nejslabší předseda vlády od roku 1992, není schopen zastavit. I když bez ironie dělá, co může, a v tom si zaslouží jistý kredit: Babiš zatím odolal Zemanovým pokynům, aby vykopnul šéfa BIS Michala Koudelku. Prohlásil, že je s jeho prací spokojen a jeho vláda opakovaně prezidentovi navrhla povýšení ředitele kontrarozvědky do generálské hodnosti. Marně, pochopitelně.

A stejný Babiš před deseti dny prohlásil, že o vypsání tendru na Dukovany má rozhodnout až příští vláda – po volbách, aby bylo jasno. V obou případech se předseda vlády zachoval tak, jak bychom očekávali – a jak se pochopitelně nelíbí prezidentovi. Do konce mandátu Miloše Zemana zbývá už jen 27 měsíců. A protože času je málo a Zeman se zjevně rozhodl svou misi naplnit, bude tlak vzrůstat.

Prezident dobře ví, že drží Babiše v hrsti, dnes už to není rovnocenné spojenectví jako možná před prezidentskou volbou 2018. Bude to prezident, kdo po příštích volbách rozhodne o příštím předsedovi vlády… A bude od něj očekávat, že mu tuto ústavní pozornost oplatí. A tady přesně jsme. Prezidentova zdánlivá síla vychází jen ze slabosti jeho politických spoluhráčů nebo soupeřů.

V české politice přitom platí, že prezident je vždy slabší než sněmovní většina – pokud existuje a spolehlivě funguje. Jinými slovy: vládnout s Andrejem Babišem, trestně stíhaným mužem obtěžkaným obřím střetem zájmů, nemůže chtít – zvlášť v roli slabšího partnera – nikdo, pokud není úplně zoufalý. Ano, ČSSD, mluvíme o vás.

Fiala ke snížení daní: Bude to tlak na vlády, aby braly vážně krocení výdajů. Koalice s ANO je vyloučená

Číst článek

Ale taky se za rok můžeme dostat do situace, kdy bude nutné volit mezi Babišem pod dohledem demokratických stran a Babišem pod dohledem Miloše Zemana. V takové chvíli skutečně může být na stole i kompromis, který si nikdo nepřeje, který ale může být skutečně v zájmu státu, pokud se nehodlá posunout kamsi na předměstí Moskvy.

Vláda ANO s těmi, kteří to dnes odmítají – a znova, nejde jen o ODS – nepřináší na první pohled nic moc pěkného. Pokud ale nebude matematicky možné, aby ANO skončilo v opozici, je to skutečně lepší řešení než scénář sepsaný a režírovaný z Lán.

Autor je šéfkomentátor serveru Seznam Zprávy.

Jindřich Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme