Za OKD mají platit malé ryby

Není mnoho věcí, na kterých se shodnou Miloš Zeman s Miroslavem Kalouskem, natož Kalousek s Andrejem Babišem. Ale pokud jde o Zdeňka Bakalu, bývalého majitele OKD, pak slýcháme od těchto politiků týž refrén: že se Bakala dostal levně k atraktivnímu majetku, dokud byla cena černého uhlí vysoká, mohutně profitoval, pak se už nevýdělečné společnosti klidně zbavil.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OKD | Zdroj: Profimedia

A prodal i víc než 40 tisíc k OKD přináležejících bytů, které přitom kdysi přislíbil nabídnout nájemníkům. A že by tento muž, pro kterého mají pouze příkrá označení, měl přinejmenším hradit náklady nynějšího útlumu těžby a jeho dopadů.

Ať mají pravdu, nebo ne, je jasné, že stát doly privatizoval nevýhodně, nedbale (například snad ani nevěděl o přívažku bytů), a mohl také tušit, že ti, kdo OKD od vlády tehdejšího premiéra Stanislava Grosse roku 2004 získali - pánové Otava a Koláček, majitelé firmy Karbon Invest -, doly obratem postoupí dál. Tedy Bakalovi, jak se také stalo.

Politikové jen na lavici svědků

Soudní řízení k tomu se nějakou dobu táhne a – což zdůrazněme – začalo až po jedenácti letech. Zřejmě se do něho dlouho nikomu nechtělo.

A i když u něj vypovídali členové Grossovy vlády, včetně odpovědného ministra financí Bohuslava Sobotky, obžalovaní jsou aspoň zatím jen soudní znalec a dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku. Jimž státním zástupce v pátek navrhl podmíněné tresty.

Posudek byl hrubě podceněný a úředníci jej přesto akceptovali. Může být. Ale aby tato trojice zaplatila 5,7 miliardy korun, což má být suma, o niž stát přišel, staví řízení do absurdního světla. Souzené jsou vlastně menší ryby, také by ve vězení skončit neměly, a skoro šest miliard samozřejmě státu zaplatit nemohou.

Jaký za pár týdnů padne rozsudek a jestli se jím nad podivnou privatizací definitivně zavřou vody, se ovšem teprve uvidí. Stejně jako to, co pak budou říkat shora zmínění politikové.

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme