Závodit, nebo nezávodit? Zdraví je přednější - většinou

Nárazový vítr komplikuje olympijské hry v Pchjongčchangu. Ze čtyř disciplín alpského lyžování, ve kterých už měly být rozdané medaile, mají svou soutěž za sebou jen muži v kombinaci. Počasí poprvé posunulo také program v biatlonovém areálu – konkrétně vytrvalostní závod žen. Naopak na trať slopestylu pořadatelé dívky pustili do extrémních podmínek.

Komentář Pchjongčchang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské hry (ilustrační foto) | Foto: Pavel Lebeda | Zdroj: ČOV

Ve velmi těžké pozici jsou v Jižní Koreji zástupci jury – tedy ti, kteří rozhodují o tom, jestli sportovci na trať vyrazí, nebo ne. A dilema řeší od začátku olympiády neustále. Nejdříve zrušili kvalifikaci ženského slopestylu, ale další den je do finálových jízd poslali v téměř stejných podmínkách.

Šárka Pančochová, která nakonec skončila 16., pak po druhém finálovém kole mluvila o tom, že ještě nikdy na velké akci s tak větrnými podmínkami nebojovala. Pochopení pro pořadatele na druhou stranu měl její trenér Martin Černík, který už několik let organizuje závody Světového poháru ve Špindlerově Mlýně.

„Kdybychom měli na olympiádě každou disciplínu odkládat, tak bychom tady byli ještě měsíc navíc. Víme, že to není jenom o jezdcích, ale je tady na to navázáno plno věcí kolem, jako živé přenosy. To prostě není tak, že se tleskne a všechno se přeloží,“ zdůraznil. Tak to ale zatím funguje u alpského lyžování, kde se v následujícím průběhu her akce na svahu dost nakumulují.

Skokani paradoxně bez problémů

A to mluvíme o optimistickém výhledu, že by vítr ustal, což je podle dosavadní únorové zkušenosti z Pchjongčchangu a okolí dost nepravděpodobné. Stát se pak může, že jury buď závody zruší, což by pro celosvětový pohled na olympijské hry bylo hodně nešťastné, nebo pošle sportovce na nebezpečné tratě. A to by byla ta úplně nejhorší varianta.

Posouvání soutěží dorazilo ve středu i do biatlonového areálu, ale co je pozoruhodnější, všechna soutěžní kola zatím zvládli skokani na lyžích na nedalekých můstcích. Disciplína, ve které se během sezony nezřídka závody ruší kvůli větru, tak patří na olympijských hrách v Pchjongčchangu mezi ty nejstabilnější.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme